کاموای بافتنی

کاموا و نکات مهم در هنگام خرید آن برای بافت یک لباس بافتنی زمستانی

همانطور که اندازه و مدل‌های مختلف كامواهاي بافتني موجود است، اصطلاحات خاصي نیز در انواع مختلف کاموا وجود دارد. درحالي كه اين اصطلاحات مختلف هميشه در همه‌ی انواع مختلف کامواها استفاده نمی‌شوند، ولي می‌توانند در تعيين اين كه چه نوع كاموايي براي کار بافتنی شما لازم است، كارآمد باشد. وقتي قدم به قدم شروع به بافت يك الگو می‌کنید، نگراني خاصي در اين رابطه نداريد ولي وقتي كه تکنیک‌های جديد بافت را آزمايش و تمرين می‌کنید، اين كه اطلاعاتي اوليه اي در مورد كلمات و علائم روي بسته بندي كاموای بافتنی داشته باشيد می‌تواند كمك كننده باشد.

کاموا بافتنی

کاموای بافتنی

قابليت ارتجاع و انعطاف کاموا (Elasticity)

قابليت ارتجاع و انعطاف كاموا بر اين مبتني است كه كاموا چقدر “كشش” دارد به اين معني كه شكل آن پس از كشش محصول بافته شده از آن، باز هم شبيه به حالت اوليه باشد. بعضي از کامواها مثل کامواهای پشم به طور طبيعي حالت ارتجاعي دارند در حالي كه ديگر کامواها مثل ابريشم و بسياري از کامواهای پنبه‌اي خاصيت ارتجاعي خاصي ندارند.

کاموا بافتنی

کاموا بافتنی

يكي ديگر از نكات كليدي كه در مورد بسياري از کامواها با خاصیت ارتجاعی بسيار پايين وجود دارد اين است كه بافت را براي بعضي افراد سخت می‌کند. فشاری كه در هنگام بافت با کامواهای غير ارتجاعي در هنگام بافتنی با دست متحمل می‌شوید می‌تواند به گرفتگي دست منجر شود.

قابليت جا به جايي هوا (تنفس) (Breathability)

قابليت تنفس در يك كاموا بر اين مبنا است كه چقدر راحت هوا از يك طرف لباس بافتنی به طرف ديگر آن عبور می‌کند. اين ويژگي در بعضي موقعیت‌ها می‌تواند فريب دهنده باشد، مثل اين كه منطقاً به نظر می‌رسد بسياري از کامواهای حجم دار به طور طبيعي و به سبب ماهيت حجيم‌تر و شل‌تر فیبرهای آن قابليت تنفس داشته باشند، با اين حال لانولين و ديگر روغن‌ها و مواد طبيعي می‌تواند از اين كه بعضي از کامواهای حجيم و سبك قابليت نفوذ هوا را داشته باشند جلوگيري كند.

کاموای بافتنی

کاموای بافتنی

قابليت رنگ پذيري (Dyeability)

قابليت رنگ پذيري واقعي كاموا توانايي آن در جذب رنگي است كه به طور متوازن در ميان فیبرها پخش شود و بنابراين رنگ کاموا يك دست و يكنواخت باشد. اين ويژگي درصورتي كه از كامواي از قبل رنگ شده استفاده می‌کنید اهميت ندارد، ولي براي افرادي كه دوست دارند دست‌هایشان را به رنگ آغشته کرده و خودشان کاموا را به سلیقه خود رنگ کنند و لباس بافتنی به سلیقه خود داشته باشند، می‌تواند مساله مهمی باشد.

کاموای بافتنی

کاموای بافتنی

قابليت جذب (Absorbency)

قابليت جذب كاموا به شدت به اين بستگي دارد كه آيا اين لباس بافتنی براي آب و هواي سرد بافته می‌شود يا گرم و يا اين كه چقدر راحت است و چقدر در برابر رطویت و سرما از فرد محافظت خواهد كرد. قابليت جذب توانايي كاموا در جذب و نگهداري مايعات مثل باران و يا تعريق بدن است. يك كاموا با قبليت جذب بسيار بالا انتخاب ايده عآلي براي لباس بافتنی زمستاني نيست به اين سبب كه برف سریعاً به وسیله‌ی لباس بافتنی كه شخص بر تن دارد جذب شده و فرد احساس سرما خواهد كرد.

کاموای بافتنی

کاموای بافتنی

اين چند ويژگي به معني اين نيست كه ليست كاملي از انواع مختلف کامواها ارائه شده است تنها اطلاعاتی است که براي شروع تهیه یک لباس بافتنی دست باف در اختيارتان قرار می‌دهد.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *