چشم زخم

آموزش چگونگی بافت چشم زخم

 

آموزش چگونگی بافت چشم زخم

بافت «چشم زخم» به زبان اسپانیایی: او هو دی دیئوس (Ojo de Dios) نوعی ستاره بافی قدیمی است که هنوز هم توسط سرخپوستان ویچول (Huichol) مکزیک بافته می شود و یادآور کابوس گیر (عنکبوت) می باشد. در بافت این گونه هنر دستی از رنگ های روشن استفاده می شود تا مثل یک چشم مواظب دیگران (به خصوص کودکان) باشد و خوش یمنی به همراه داشته باشد. بافت «چشم زخم» سریع و آسان است، (البته مطابق میلتان می تواند طرحی ساده و یا پیچیده باشد). این بافته ها برای تزیین دیوار و یا برای اتاق بچه ها بسیار کارهای جذاب و جالبی هستند.

مراحل بافت

چشم زخم

چشم زخم

١. چوب های پایۀ کار را انخاب کنید. این چوب ها باید مانند چوب های مخصوص صنایع دستی یا سیخ های چوبی از جنس بامبو، نازک ولی در عین حال محکم باشند.

چشم زخم

چشم زخم

٢. چوبها را به صورت علامت بعلاوه (شکل صلیب یا چلیپا) روی هم قرار دهید. کاموا یا نخ گلدوزی را به محل تقاطع چوب ها محکم گره بزنید. نخ یا کاموا را به دور محل تقاطع به شکل عدد هشت انگلیسی بپیچید (این تکنیک را می توان برای سیخ های چوبی از جنس بامبو به کار برد و نه برای چوب های مخصوص صنایع دستی). راه دیگر آن است که نخ یا کاموا را چندین بار به صورت ضربدری ابتدا از راست به چپ و سپس از چپ به راست به دور محل تقاطع چوب ها بپیچید. این کار برای آن است که مرکز چوب ها با نخ یا کاموا پوشیده شود. نخ یا کامورا را پس از انجام کار نبرید زیرا با آن به بافتن ادامه خواهید داد.

چشم زخم

چشم زخم

٣. اولین دور بافتن را آغاز کنید. کار بافتن را در جهت خلاف حرکت عقربه های ساعت شروع کنید. نخ یا کاموا را از پشت چوب قسمت بالای کار عبور داده و روی آن آورید، سپس پشت چوب سمت چپ برده و روی آن آورده، بعد پشت چوب قسمت پایین کار برده و روی آن آورید. سپس دور را با بردن نخ یا کاموا به پشت چوب سمت راست و آوردنش به روی آن کامل کنید.

چشم زخم

چشم زخم

٤. کار بافتن را به همین صورت ادامه دهید تا تعداد رج های فرو رفتۀ مورد نیازتان را کامل کنید. بسیاری از «او هو دی دیئوس ها (Ojo de Dios)» کاملاً به صورت رج های فرو رفته بافته می شوند که شکل چوب ها را نشان می دهند؛ اما شما می توانید به تناوب رج های فرو رفته و رج های برجسته ببافبد. برای انجام این کار لازم است که جهت را برعکس کنید. در واقع کار را بر می گردانید تا بافتن را در پشت آن ادامه دهید. این باعث به وجود آمدن رج های برجسته در روی کار می شود.

چشم زخم

چشم زخم

٥. رنگ ها را با گره زدن نخ یا کاموای جدید به قبلی تغییر دهید. با این روش گره در پشت چوب ها قرار می گیرد. نخ یا کاموای قبلی را نبرید تا وقتی که چندین رج با نخ یا کاموای جدید روی آن بافته و از محکم بودن گره اطمینان حاصل کرده اید.

چشم زخم

چشم زخم

٦. هر چند مرتبه که می خواهید رنگ نخ یا کاموا را تغییر دهید.

چشم زخم

چشم زخم

٧. در پایان، کار را با گره زدن یا چسباندن منگوله، شرابه یا پاپیون به انتهای چوب ها کامل کنید. آخرین نخ یا کاموا را به دور تمام دسته بپیچید و انتهای آن را به دسته گره زده تا محکم شود.

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *