تهران

تهران استان هنرمندان قلمزن و خراط

تهران استان هنرمندان قلمزن و خراط

نام تهران برای نخستین بار دریکی از نوشته‌های تئودوسیوس یونانی در حدود اواخر سده دوم پیش از میلاد به‌عنوان یکی از روستاهای ری ذکرشده است. استان تهران از شمال به استان مازندران، از جنوب به استان قم، از جنوب غربي به استان مركزي، از غرب به قزوين و از شرق به استان سمنان محدود است.

تهران

تهران

جاهای دیدنی تهران عبارت‌اند از: موزه آبگینه و سفالینه ایران، موزه فرش ایران، پارک بازیافت تهران، بوستان بانوان نرگس، دشت هویج، بام تهران، پارک ژوراسیک، عمارت مسعودیه، دریاچه شهدای خلیج‌فارس، پارک قیطریه، بوستان باغ ایرانی، باغ پرندگان، بوستان آب‌وآتش، بوستان نوروز، موزه ایران باستان، درکه، موزه هنرهای معاصر، باغ فردوس، میدان آزادی، دربند، برج میلاد، دارالفنون و …

صنایع دستی تهران

صنایع دستی تهران

از سوغاتی‌ها و صنایع‌دستی تهران می‌توان به سبزی های کوهی و دوغ دماوند، سوهان شهرری، انگور و کشمش شهریار، قلم‌زنی روی مس، خراطی، سبدبافی، خاتم‌کاری، شیشه‌گری، تراش و نقاشی روی شیشه، زیلوبافی، نقاشی چرم، قالی‌بافی و سفال‌گری، حصیربافی، ورنی بافی، دست‌بافی‌، چاپ‌ باتیک، جاجیم‌ و گلیم‌بافی، رویه‌ پشتی‌، جوال‌، خورجین‌، رنگرزی‌ و ریسندگی.

صنایع‌دستی تهران:

قلمزنی تهران

قلمزنی تهران

قلم‌زنی: قلم‌زنی یکی از رشته‌های هنرهای سنتی ایران است که در دسته‌بندی، در رده هنرهای صناعی و در گروه فلزکاری قرار دارد. قلم‌زنی عبارت است از تزیین و کندن نقوش بر روی اشیای فلزی به‌ویژه مس، طلا، نقره، برنج به‌وسیله قلم با ضربه چکش. نمونه‌ای از هنر قلم‌زنی استان مرکزی یک بادیاب مسی بود که در ورودی سازمان مالکیت‌های معنوی سازمان جهانی مالکیت فکری در سوئیس قرار دارد.

خراطی تهران

خراطی تهران

خراطی: خراطی شیوه‌ای از تولید محصولات چوبی است که طی آن و توسط ابزار و وسایل مختلف و عمدتاً به‌وسیله دستگاه خراطی اشیایی نظیر گهواره، پایه آباژور و ظروف مختلف ساخته‌وپرداخته می‌شود. در هنر خراطی اشیا به‌صورت متقارن ساخته می‌شود و اغلب از چوب‌های نرم و اندکی مرطوب برای این کار استفاده می‌کنند. هنر خراطی از تراش و شکل بخشیدن به چوب در اثر حرکت دورانی دستگاه خراطی حاصل می‌شود.

چاپ باتیک

چاپ باتیک

چاپ باتیک: چاپ باتيك به‌عنوان هنري سنتي و با قدمت بيش از دو هزار سال، سده‌ها مورداستفاده هنرمندان و صنعتگران نقاط مختلف جهان بوده است. اين هنر قديمي در طول قرن‌ها حيات خود، سير تكاملي پيموده و هنرمندان كشورهاي مختلف با استفاده از آن، آثاري به‌یادماندنی خلق كرده‌اند كه امروزه زینت‌بخش گنجينه‌هاي معروف جهان است. درواقع باتيك، يكي از انواع چاپ سنتي است كه به‌وسیله ماده‌اي مقاوم، متشكل از سقز، موم و پارافين روي پارچه ابريشم انجام مي‌شود. شكل ابتدايي اين پارچه در كشور چين و سپس در جزيره جاوه اندونزي رايج و به‌تدریج به كشورهاي ديگر صادر شد و هر سرزمين با توجه به سنت، سلايق و ذوق خود، تحولي در آن ايجاد كرد.

نقاشی روی چرم

نقاشی روی چرم

نقاشی روی چرم: این هنر ازجمله زیرمجموعه‌های هنر چرمی است که برای تزئین قلمدان‌ها، آینه‌ها، صندوق‌ها، زیرلیوانی‌ها، جعبه‌های قرآن، جلدهای کتب نفیس و قرآن و … استفاده می‌گردد.شروع این هنر از اوایل دوره قاجاریه مذکور شده است. در اجرای این کار ابتدا سطوح داخلی کار را با روغن مخصوص پوشش می‌دهند و سپس در صورت نیاز نقش را بر روی کار کپی می‌نمایند.

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *