گناباد

گناباد سرزمین کهن سفالگری

گناباد سرزمین کهن سفالگری

شهرستان گناباد به مركزيت شهر گناباد در استان خراسان رضوي واقع شده است. گناباد از سمت مشرق به خواف، شمال و شمال غرب به تربت حيدريه و كاشمر و از غرب و جنوب غربي به فردوس و از جنوب به قاين محدود مي باشد.شهر گناباد از كوهپايه هاي فردوس و قائن با شيب ملايمي به سمت شمال و مشرق امتداد يافته است.

گناباد

گناباد

جاهای دیدنی گناباد عبارتند از : روستای گیسور، قلعه دختر شوراب، قبر پیران ویسه و پشن و آتشکده ای،بیدخت،تپه اروک، مسجد جامع قوژد، تپه حصار عمرانی،مسجد رباط عمرانی، دژ و برج اروک، قلعه فرود،قلعه زیبد،قلعه دختر بجستان،شهر باستانی پشن،غار بیدخت گناباد،منطقه گردشگری و ییلاقی کاخک،مرقد علامه محمد تقی بهلول و…

گناباد

گناباد

سفالگری در گناباد با پیشینه ای پنج هزار ساله و همچون تمدن های هم عصر از شیوه ای یکسان در ساخت پیروی می کند اما سفال مند با مصالح و تزیینات متفاوت به شکل پدیده ای نو ظهور از اواخر قرن یازدهم هجری در مند به لحاظ نوع مواد سازنده دو گروه جسمی و چینی تقسیم میگردد. ماده اولیه ی سفال جسمی خاک رس و سفال چینی ترکیبی از پودر سنگ وگل سر شور می باشد . سفال مند معمولا لعاب دار است .اما مهم ترین مشخصه ی سفال مند عناصر تزیینی بر گرفته از طبیعت است.این عناصر شامل چهار گروه انسانی ،حیوانی،گیاهی و هندسی می باشند. از جمله نقوش مشهور سفال مند (( نفش ماهی)) است که جایگاه والایی در روایات اسطوره ای دارد. ماهی در اعتقادات ایرانیان سرور آفریدگان اورمزد در برابر وزغ بزرگترین آفریدگان اهریمن است. نقوش خورشید خانم ،پرنده،پروانه،بته،جقه،گل ومرغ ،گل و پروانه،گل کدو،کتیبه،ابرو گل،محرمات، خونه کی و انواع اسلیمی از دیگر نقوش بکار رفته بر بدنه ی سفالینه های مند گناباد هستند،که انواع این ظروف و نحوه ی ساخت و پرداخت آنان در یکی از غرفه ها به نمایش گذارده شده اند.

سفال

سفال

جالب و قابل تأمل است که بر بدنه برخی ظرفهای استوانه‌ای مند گیاهی در میان دو ماهی نقش بسته که یکی از آنها وارونه و سر در خاک دارد و گویی در جوار گیاه چیزی را جستجو می‌کند.

سفالگری

سفالگری

نقوش دیگر زینت بخش سفال مند که هر یک به مقتضای حضور آن در قلمرو اسطوره و فرهنگ کهن ایران قابل تعبیر و تفسیر می‌باشند عبارت‌اند از : خورشید، پرنده، پروانه، بته جقه، گل و مرغ، گل و پروانه، گل و برگ، گل کدو، کتیبه، ابر و گل، گنجی، اسلیمی، گل گرد، خونه کشی و محرمات. این نقوش به ظور یکسان سفال جسمی و سفال چینی مند را زینت می‌دهند.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *