گلابتون دوزی

گلابتون دوزی هنری اصیل:فرخنده بادروج کارآفرین هنرمند هرمزی

گلابتون دوزی گوشه ای از هنر هرمزگان

گفتگو با فرخنده بادروج کارآفرین هنرمند هرمز

تیم دستینو با خانم فرخنده بادروج هنرمند کارآفرین و توانمند استان هرمزگان در نمایشگاه دایمی صنایع دستی استان هرمزگان آشنا شد. گلابتون دوزی یکی از هنرهای سنتی و اصیل این استان در وشه کنار غرفه این هنرمند به چشم می خورد. در ذیل با این هنرمند پرتلاش کشورمان از زبان خودش آشنا می‌شویم.

golabetoon..4

 

من فرخنده بادروج متولد سال ۱۳۶۵ در جزیره هرمز هستم. محور اصلی فعالیت من رودوزی های سنتی استان هرمزگان است. هنر گلابتون دوزی و خوس دوزی از هنرهای اصیل استان است و اصولاً دختران از سنین کم این هنر را از مادرانشان فرا می گیرند. در واقع این هنرها بخشی از زندگی زنان این خطه است. من نیز از سن ۱۴ سالگی با این هنر آشنا شدم. بعد از آن به مدت ۸ سال بنا به مسایل زندگی از آن دور شدم اما دوباره چند سالی است که بصورت حرفه ای آن را از سر گرفته ام. ۶ ماهی است که شرکت تعاونی نقش و نگار الماس هرمز را به ثبت رسانده ام و با کمک بانوان هرمزی محصولات صنایع دستی این منطقه شامل گلابتون دوزی، خوس بافی که برای تهیه لباس های محلی، کوسن و روبالشی، شال و چادر، کار بر روی مانتو و لباس مجلسی است، تولید می کنیم. علاوه بر این در شرکت تعاونی ما محصولات حصیربافی نیز که حاصل دستان پرتوان زنان و مردان مینابی است نیز عرضه می شود. برای شالهای تولید شده توسط شرکت تعاونی مهر اصالت هم دریافت کرده ام و به این واسطه امکان حضور در بازارهای خارجی نیز برای این محصولات فراهم شده است.

تعاونی نقش و نگار الماس

دلیل ثبت این شرکت تعاونی این بود که می خواستیم خانوادگی کار کنیم و از طرفی در نمایشگاه های صنایع دستی برای فروش محصولات حضور پیدا کنیم بنابراین پس از چند ماه پیگیری توانستیم شرکت تعاونی نقش و نگار الماس هرمز را به ثبت برسانیم. تمامی افراد این تعاونی از اقوام و فامیل من هستند. از آنجا که وظیفه من فروش محصولات دست ساز افراد تحت پوشش این تعاونی است بنابراین در نمایشگاه های مختلف برای عرضه محصولات حضور پیدا می کنم. در سال ۹۴ در ۸ نمایشگاه حضور پیدا کردم که یکی از این نمایشگاه ها، نمایشگاهی در عمان بود که به دلیل نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی فروش بسیار خوبی نیز در آن داشتیم. در حال حاضر با وجود اینکه خود من با تولید تمامی محصولات این شرکت تعاونی آشنا هستم اما بیشتر بر فروش محصولات تمرکز دارم.


گلابتون دوزی

یکی از محصولات پرکاربرد شرکت تعاونی نقش و نگار الماس هرمز،  دوخت انواع شلوار بندری است. در دوخت شلوار بندری از انواع گلابتون دوزی استفاده می شود که غالباً شامل “ودو”، ” شَک”، ” زری” و ” الب” است.

 

خوس دوزی هنر دیگر دست دوزی هرمزگان غالباً بر روی شال استفاده می شود. در خوس دوزی از سوزن و قلاب استفاده نمی شود بلکه نوارهای نقده طلایی یا نقره ای بر روی پارچه (غالبا توری و کیپور) گره می خورد و پس از هر گره با قیچی بریده می شود. از آنجا که خوس دوزی کاری بسیار زمان بر و سخت است شال ها و چادرهای مزین شده با این هنر بسیار گران هستند و بسته به میزان پر بودن کار و تعداد گلها قیمت آنها از ۳۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان متغیر است.

از دیگر استفاده های خوس دوزی و گلابتون دوزی، استفاده از هنرها در دوخت لباس محلی زنان هرمزگان به نام کندوره است.

golabetoon.3

در حال حاضر دامنه فعالیت های شرکت تعاونی نقش و نگار الماس هرمز در حال توسعه است و افراد دیگری از گوشه و کنار استان همکاری با شرکت تعاونی ما را آغاز کرده اند.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *