dastino.-kIf

کیف چرمی و نحوه نگهداری و تمیز کردن این محصول

چرم ماده ای بادوام و انعطاف پذیر است که از دباغی پوست احشام به ویژه گاو به دست می‌آید. چرم به دلیل داشتن ویژگی تنفس پذیری جایگاه مهمی را در بخش پوشاک به خود اختصاص داده است. پوست خام احشام در حالت طبیعی خود، قابل استفاده نیستند چون به مرور زمان پوسیده شده و با تغییرات دمایی دچار تغییرخواص می‌شوند.پوشاک چرمی امروزه در بازار های جهان به عنوان بهترین ها عرضه می‌شود. کیف چرمی نیز جز آن دسته از وسایل چرمی است که به دلیل دوام و زیبایی تقاضای بیشتری از بازار مصنوعات چرمی را به خود اختصاص داده است.

چرم

چرم

 

 

فرایند دباغی، پوست فسادپذیر را به یک ماده‌ی طبیعی پایدار، دایمی و انعطاف پذیر برای کاربردهای گوناگون تبدیل می‌کند.

یکی از صنایع دستی که زیبا، جذاب، سرگرم کننده و کارآمد می‌باشد هنر چرم دوزی با دست است و می‌توان در ساخت پوشاک، کیف، کفش و … از این هنر استفاده کرد.

پوشاک چرمی

پوشاک چرمی

کیف چرمی زیر مجموعه ای از مصنوعات چرمی است که به عنوان کالای مصرفی و اساسی کار برد همگانی دارد که از تنوع بسیاری برخوردار بوده و در مدل‌ها و کیفیت‌های متفاوت عرضه می‌گردند. کیف‌های چرمی معمولاً مستطیلی یا ذوزنقه ای شکل و به ابعاد متفاوت تولید می‌شوند و به بازار عرضه می‌گردند.

کیف چرمی دست دوز

کیف چرمی دست دوز

 

از جمله ویژگی‌های خاص کیف‌های چرمی دست دوز می‌توان به نرمی، ظرافت، عدم ترک خوردگی و… اشاره نمود.

 

انواع چرم قابل استفاده در ساخت کیف‌ چرمی

چرم به دو دسته‌ی کلی طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شود. همچنین درصنعت چرم سازی چرم به سه نوع چرم سبک، چرم نیمه سبک و چرم سنگین تقسیم می‌شود.

چرم سبک چرمی است که از پوست حیواناتی مانند گوسفند، بز، بزغاله و بره به دست می‌آید این نوع چرم بسیار ظریف و نازک است و به همین علت هم در ساخت محصولاتی مانند لبـاس چرم، کاپشن چرم و دستکش از آن استفاده شده و از کیفیت پایین تر آن نیز به عنوان آستری کفش و لباس استفاده می‌گردد.

چرم بز

چرم بز

 

چرم نیمه سنگین به چرمی گفته می‌شود که از پوست حیواناتی مانند کروکودیل و شتر مرغ به دست می‌آید این نوع چرم به علت کمیاب و گران قیمت بودن بیشتر در ساخت محصولاتی که جنبه تزیینی دارند و یا لوکس محسوب می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرم کروکدیل

چرم کروکدیل

 

چرم سنگین به چرمی گفته می‌شود که از پوست حیواناتی مانند گاو، گاومیش، گوساله و شتر و …به دست می‌آید. چرم سنگین بهترین نوع چرم جهت استفاده‌های معمول می‌باشد و دارای بیشترین مقاومت و زیباترین رخ در میان چرم‌های دیگر است. این نوع چرم به علت استحکام و مقاومت بالا به مصرف در زیره و رویه کفش، ساخت کیف‌های دستی و جیبی مرغوب و یا تسمه‌های ماشین آلات صنعتی و … می‌رسد.

چرم گاو

چرم گاو

علاوه بر دسته بندی کلی بالا، چرم طبیعی را بر اساس نوع دباغی هم به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شود.

نحوه نگهداری کیف چرمی

 • در مورد نگهداری کیف‌های چرمی با توجه به خصوصیت شکل پذیری چرم، یک نکته مهم وجود دارد و آن این است که کیف‌ها، مخصوصاً در زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌شود، باید با فرم اصلی خود نگهداری شوند، یعنی اینکه باید داخل کیف را با روزنامه یا پارچه و یا … پر کرد، تا شکل اصلی خود را به دست آورند. علت آن، این است که با گذشت زمان چرم حالتی که با آن نگهداری می‌شود را به خود می‌گیرد و بعضاً با توجه نکردن به این نکته فرم کیف تغییر می‌کند.
تمیز کردن چرم

تمیز کردن چرم

 

 • تمیز کردن کیف چرم مهم است وآسان ترین راه پاک کردن کیف چرم با پارچه‌ی چیت آغشته به آب و چند قطره صابون محلول در آن است. پارچه را به آرامی و در جهت بافت چرم بکشید.
 • برای پاک کردن لکه با رنگ از هیچ نوع ماده حلّالی نباید استفاده شود.
 • کیف چرم، در ماشین لباسشویی قابل شستشو نیست.
 • کیف چرم به صورت کامل ضد آب نیست. اگر چرم به شکل صد در صد ضد آب ساخته شود قسمتی از خواص طبیعی آن از دست می‌رود. بنابراین اکثر چرم‌ها بر اثر برف و باران شدید بلند مدت ممکن است آسیب ببینند یا تغییر کنند.
 • انواع عطر و اسپری را مستقیماً روی چرم نپاشید.
 • و از برخورد کیف چرم با اشیای تیز و برنده جلوگیری کنید.
الگوی کیف چرم

الگوی کیف چرم

 

طراحی الگوی کیف چرم دست دوز

 • ابتدا طرح مورد نظر را خوب و دقيق ديده با متر اندازه گيري نموده سپس روي روزنامه يا كاغذ سفيد رسم می‌شود.
 • وقتي طرح مورد نظر درست و دقيق اندازه گيري شد وروي روزنامه رسم شد قيچي نموده سپس اين طرح آماده شده روي روزنامه را روي مقوا كشيده سپس دور آن به صورتي كه گفته شد قيچي می‌شود.
 • حالا نوبت به رسم فاصله گذاري سوراخ‌ها از یکديگر و از لبه كار است.
 • فاصله سوراخ دوخت‌ها از همديگر نيم سانت و لبه كار سه ميلي متر بايد باشد.
 • فاصله‌های رسم شده با مداد با سنبه شماره ۱ سوراخ می‌شود.
 • سنبه شماره ۲ براي سوراخ جا دكمه و پرچ می‌باشد.
 • سنبه شماره ۳ براي دوختن كار با قيطان پلاستيكي يا تريشه هست كه در اين مورد فاصله سوراخ‌ها از يكديگر ۷ ميلي متر و فاصله سوراخ تا لبه كار ۵ ميلي متر است.
 • بعد از آماده شدن طرح آن را روي چرم طبيعي يا مصنوعي گذاشته وبا خودكار ژله ای الگو را رسم می‌شود.
 • بعد نوبت به دوخت آن و ساخت نهایی کیف چرم می‌رسد.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *