en1548

کپوبافی تنیدن برگ درختان خرما با نخ های رنگی

کپوبافی تنیدن برگ درختان خرما با نخ های رنگی

پیش از بررسی هنر کپوبافی و نگاهی به خاستگاه آن ابتدا به بررسی لغوی آن می‌پردازیم. کپو یک لغت دزفولی  و به معنی هر چیز گرد یا کروی یا چمباتمه زده است. اما در تعاریف و گنجینه لغات هنرمندان فعال در زمینه صنایع دستی اینگونه تعریف شده است:” کپوبافی تولید مصنوعات حصیری که از برگ خرما (کرتک) به شکل ظروف در دار کروی بافته می‌شود”. همان طور که در تعریف هنر کپوبافی از کلمه برگ خرما استفاده شد بنابراین برای بررسی پیشینه این هنر نگاهی به تاریخچه کشت خرما در ایران میندازیم.

حدود ۶ هزار سال پیش در نزدیکی شهر شوش قدیم کشت خرما رواج داشته است. علاوه بر این نقش‌هایی از این محصول بر آثار به جا مانده از دوران هخامنشیان خود بیانگر قدمت استفاده از این نوع میوه است.

محصولاتی که ازمیوه درخت خرما گرفت می‌شود بسیار متنوع است مثل: شیره خرما، عسل خرما، قند مایع، شربت، کمپوت خرما، کنسرو خرما، خمیر و آرد خرما و …. اما استفاده از این درخت تنها منحصر به تهیه محصولات خوراکی از آن نمی‌شود بلکه چوب و برگ درخت خرما در تولید قسمت اعظمی از مایحتاج وسایل خانه مردم این مناطق مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسایل عبارت‌اند از:طناب، گهواره اطفال، سبد، حصیر، بادبزن، کلاه، جارو، نان‌دان، کف پوش حصیری، سایبان و غیره.

ظرف کپوبافی

انواع کپوبافی

کپو هم یکی از انواع محصولات بدست آمده از برگ درخت خرماست که انواع مختلفی از آن وجود دارد ازجمله:

  • کپوی تمام کاموا که در بافت آن فقط از کاموا استفاده شده است.
  • کپوی تمام پیش
  • کپویی که از ترکیب پیش و کاموا تهیه می‌شود.

کپوبافی

روش کپوبافی

  • برای کپو بافی از برگ‌های جوان درخت خرما استفاده می‌شود
  • بعد از چیدن این برگ‌ها آن‌ها را از طول به رشته‌های باریکی در می‌آورند به صورتی که آن را بتوانند از سوزن لحاف دوزی عبور دهند
  • سپس با استفاده از این سوزن لایه‌هایی از برگ‌ها را به عنوان پوششی روی لایه‌هایی از کرتک قرار می‌دهند تا اولین “رج” به وجود آید و به همین ترتیب رج‌های دیگر بافته شده و در کنار هم روی کف کپو بافته می‌شود
  • در نهایت از حالت سطحی به حجمی تبدیل شده و شکل کپو را به خود می‌گیرد.

نحوه نگهدای کپو

در مورد نحوه نگه داری کپو نکاتی وجود دارد از جمله این که رطوبت برای این هنر کمی خطرناک است و عمر آن را کوتاه می‌کند، پس بهتر است در جای خشک نگهداری شود و به محض خیس شدن سریعاً خشک شود.

کپوبافی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *