گبه هنر دست زنان کهگیلویه

کهگیلویه دیار طبیعت بکر و سیاه چادرهای مفروش به گبه

کهگیلویه دیار طبیعت بکر و سیاه چادرهای مفروش به گبه

استان کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غرب کشور واقع شده است. شهرستان‌های این استان عبارت‌اند از: یاسوج، بهمئی، دنا، کهگیلویه، گچساران، چرام، باشت و لنده. مرکز این استان شهر یاسوج است، شهری سردسیری با آب و هوای بسیار خوب که در تمام فصول سال به ویژه در تابستان گردشگران بسیاری از همه نقاط کشور از آب و هوا و مناظر زیبای آن استفاده می‌کنند. این استان با اصفهان، فارس، بوشهر، خوزستان و چهارمحال و بختیاری همجوار است. اکثر مردم کهگیلویه و بویراحمد به زبان لری تکلم می‌کنند. بزرگ‌ترین صنعت موجود در این استان نفت و گاز می‌باشد به طوریکه این استان یکی از منابع عمده تولید نفت و گاز کشور است.

 

 

کهگیلویه و بویر احمد-2

 

نقاط دیدنی و گردشگری این استان به شرح زیر است: سد شاه قاسم، گردشگاه شنگون، آبشار یاسوج، تنگه مهریان، درآب چشمه چنار، امام زاده شاه قاسم، تنگه گنجه ای، پیست اسکی کاکان، بارگاه مطهر بی بی حمیده خاتون، موزه یاسوج، تل خسروی آثار هزاره سوم پیش از میلاد، گردشگاه کربک، چشمه میشی، غار دنا، مناطق طبیعی ارتفاعات دنا، پل پاتاوه، آثار باقیمانده شهر دینار، کوشک میمند در شهرستان دنا، چشمه بلقیس چرام، کاروانسرای دهدشت در کهگیلویه، بارگاه مطهر امام زاده بی بی حکیمه، چهار طاق خیرآباد، گنبد لیشتر گچساران، منطقه گردشگری مارین، محوطه تاریخی تنگه ملغان، غار شاه باشت، چشمه دوگنبدان، آب گرم بی بی حکیمه در گچساران و …

آبشار یاسوج

شایان ذکر است این استان بویژه شهر یاسوج به داشتن آبشارهای زیبا شهره است. و اما صنایع دستی این استان هم شامل قالی و قالیچه، جاجیم، گلیم بافی، خورجین، حور یا جوال، گبه، جل، آینه دان، جانماز، توبره، سیاه چادرو شله است.

سیاه چادر

قالی بافی: تعدادی از نقوش قالی‌های این منطقه به دلیل مجاورت عشایر کهگیلویه و بوراحمد با عشایر قشقایی و بختیاری وارد بافته‌های آن‌ها شده است. یکی از نقوش تزئینی و قدیمی قالی‌های این استان نقش حوض است. این نقشه مختص زمینه قالی است، نقش حوض با استفاده از خطوط شکسته‌ی فضاهای هندسی متن قالی به وجود آمده و بیشتر اوقات با نقوش گل خرده (گل پنج پر، چنگ و …) اطراف حوض‌ها و فضاهای خالی پر می‌شود.

گلیم کهگیلویه

 

گبه: نوعی فرش با پرزهای بلند بوده است که ابعاد آن حدود ۱۵۰×۲۲۰ سانتیمتر می‌باشد، جنس گبه از پشم و مو است. عشایر کهگیلویه و بویراحمد از گبه جهت فرش کردن چادرهایشان استفاده می‌کنند. بافنده گبه نقوش دلخواه خود را روی کار پیاده می‌کند همچنین در طرح گبه از نقوش هندسی به ویژه نقوش حوضی شکل بسیار استفاده می‌شود.

گبه

 

توبره: کیف دسته بلند مستطیل شکل زیبایی است با ابعاد ۵۰×۶۰ که زنان عشایر از آن برای حمل علف‌های چیده شده از کوه و دشت استفاده می‌کردند. این دست باف متناسب با زندگی عشایر تهیه شده و در گذشته برای نگهداری نمک و حمل آن استفاده می‌شده است.

توبره-3

سخن آخر آنکه کمتر کسی است که پای به کهگیلویه و بویراحمد گذاشته اما زبان به تحسین زیبایی‌های خدادادی این سرزمین بکر و چشم نواز زاگرس جنوبی نگشوده باشد.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *