کردستان-1

کردستان سرزمین مرتفع بر دامنه های زاگرس

کردستان سرزمین مرتفع بر دامنه های زاگرس

استان کردستان در غرب ایران واقع شده. مساحت این استان ۱٫۷ درصد مساحت کل کشور است. کردستان در دامنه‌های کوه‌های زاگرس قرار دارد. با آذربایجان غربی، زنجان، همدان، کرمانشاه و کشور عراق همجوار است. ۲۰۰ کیلومتر با کشور عراق مرز مشترک دارد. شهرستان‌های این استان عبارت‌اند از، بانه، بیجار، دهگلان، دیواندره، سروآباد، سقز، سنندج، قروه، کامیاران و مریوان.

پالنگان شهر پلکانی کردستان

اکثر ساکنان این استان کرد زبان هستند. زبان کردی علاوه بر کردستان در کرمانشاه، همدان، قزوین، آذربایجان غربی وشمال خراسان نیز رایج است؛ البته هر کدام لهجه خاص خود را دارند.

لهجه سورانی در استان کردستان، لهجه رایج در ادبیات مکتوب آن‌هاست. تعداد اندکی اقلیت مذهبی نیز در این استان زندگی می‌کند.

کردستان به جهت شرایط مطلوب اقلیمی و زیست محیطی از دیرباز سکونتگاه افراد بشری بوده است. به همین سبب در پی کاوش‌های باستان شناسی مکان‌های باستانی بسیاری در این استان بدست آمده است. این منطقه قطب دامپروری کشور است و کشاورزی این ناحیه مساعد و قابل قبول است. کردستان خاستگاه مشاهیر بزرگ ایران در حوزه‌های مختلف ادبی، هنری و علمی است.

جولا لباس سنتی مردان کردستان

مناطق گردشگری و دیدنی کردستان عبارت‌اند از: طبیعت زیبای کوه آربابا، حمام تاریخی خدری در بانه، مقبره شیخ فاضل گروسی، بازار قدیمی بیجار، بقایای شهر باستانی گروس، کتیبه‌های تاریخی قمچقا در بیجار، غار تاریخی کرفتو، چهل چشمه در دیواندره، نقش برجسته و سنگ نوشته اورامان، روستای تاریخی اورامان تخت، آبشار سنور در روستای درکی در سروآباد، بافت قدیمی شهر سقز، قلعه تاریخی زیویه در سقز، حمام وکیل، موزه سنندج، کلیسای سنندج، دریاچه سد وحدت در سنندج، چشمه آب معدنی بابا گرگر، باقیمانده آثار قلعه کهنه در قروه، دریاچه زیوار، آبشارسلور و گویله در مریوان و…

غار-کرفتو-کردستان

صنایع دستی کردستان

نمود دیگر جاذبه‌های توریستی در کردستان صنایع دستی با کیفیت این استان است. برخی از این صنایع مانند گلیم کردستان و محصولاتی چون شطرنج، شهرت جهانی دارند. صنایع دستی این استان عبارت‌اند از: خراطی، موج بافی، جولایی، نازک کاری چوب، ساخت زینت آلات محلی، دست بافی، سوزن دوزی و روکاری، سفال سازی، حصیر بافی، گیوه دوزی.

دست بافی شامل سجاده، شال، جاجیم، گلیم و پارچه لباسی است.

هنر نازک کاری ترکیب قطعات بسار کوچک از انواع چوب‌های پرداخت شده طبیعی می‌باشد که با ظرافت خاص کنار هم قرار می‌گیرند. نازک کاری با چوب شامل قلمدان، قوطی سیگار، شیرینی خوری، سینی، بشقاب، آجیل خوری و… است. علاوه بر نازک کاری؛ اروسی سازی، منبط و معرق سنندج نیز شهره است.

شطرنج_کردستان

جولایی (نساجی سنتی): کارگاه‌های تولید پارچه لباس کردی مردانه به جولایی معروف است. محصولاتی چون جاجیم، رخت خواب پیچ و جانمازها هم حاصل کار جولاها می‌باشد.

جولایی_کردستان

خراطی: کارگاه‌های خراطی کردستان؛ قلیان، پیپ چپق، عصا و… تولید می‌کنند.

خراطی-کردستان

موج بافی: یکی دیگر از صنایع دستباف این استان است. کرد ها از موج برای نگهداری رخت خواب و وسایل اضافی بهره می‌برند همچنین به عنوان پشتی هم از آن استفاده می‌کنند. این محصول جلوه خاصی به مکان مورد نظر می‌دهد.

موج-بافی-کردستان-1

کیفیت قالی و گلیم کردستان نیز به سبب استفاده از رنگ‌های گیاهی، ترکیب نقش واصالت طرح آن است. مهم‌ترین تولیدکنندگان گلیم و قالی در کردستان شهر سنندج و بیجار است که فرش آن‌ها شهرت و اعتبار جهانی دارد.

گلیم_کردستان

و در پایان قابل ذکر است که کردستان با آداب و رسوم سنتی اصیل و تاریخچه بس کهن یکی ازمناطق مهم گردشگری ایران است.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *