Balls of yarn in a basket with knitting needles

کاموا ها وآنچه که باید درباره آن ها بدانیم

همانطور که اندازه و مدل‌های مختلف كاموا هاي بافتني موجود است، اصطلاحات خاصي نیز در انواع مختلف کاموا وجود  دارد. درحالي كه اين اصطلاحات مختلف هميشه در همه‌ی انواع مختلف کاموا ها استفاده نمی‌شوند، ولي می‌توانند در تعيين اين كه چه نوع كاموايي براي کار بعدي شما لازم است، كارآمد باشد. وقتي قدم به قدم شروع به بافت يك الگو می‌کنید، نگراني خاصي در اين رابطه نداريد ولي وقتي كه تکنیک‌های جديد بافت را آزمايش و تمرين می‌کنید، اين كه اطلاعاتي اوليه اي در مورد كلمات و علائم روي بسته بندي كاموا ها داشته باشيد می‌تواند كمك كننده باشد.

 

کاموا ها

کاموا ها

قابليت ارتجاع و انعطاف کاموا ها

قابليت ارتجاع و انعطاف كاموا ها بر اين مبتني است كه كاموا چقدر “كشش” دارد به اين معني كه شكل آن پس از كشش محصول بافته شده از آن، باز هم شبيه به حالت اوليه باشد. بعضي از کامواها مثل کاموا های پشم به طور طبيعي حالت ارتجاعي دارند در حالي كه ديگر کاموا ها مثل ابريشم و بسياري از کاموا های پنبه‌اي خاصيت ارتجاعي خاصي ندارند.

يكي ديگر از نكات كليدي كه در مورد بسياري از کاموا ها با خاصیت ارتجاعی بسيار پايين وجود دارد اين است كه بافت را براي بعضي افراد سخت می‌کند. فشاری كه در هنگام بافت با کاموا های غير ارتجاعي متحمل می‌شوید می‌تواند به گرفتگي دست منجر شود.

قابليت جا به جايي هوا (تنفس) کاموا ها

قابليت تنفس در يك كاموا بر اين مبنا است كه چقدر راحت هوا از يك طرف كاموا به طرف ديگر آن عبور می‌کند. اين ويژگي در بعضي موقعیت‌ها می‌تواند فريب دهنده باشد، مثل اين كه منطقاً به نظر می‌رسد بسياري از کاموا های حجم دار به طور طبيعي و به سبب ماهيت حجيم‌تر و شل‌تر فیبرهای آن قابليت تنفس داشته باشند، با اين حال لانولين و ديگر روغن‌ها و مواد طبيعي می‌تواند از اين كه بعضي از کاموا های حجيم و سبك قبليت نفوذ هوا را داشته باشند جلوگيري كند.

 

کاموا ها

کاموا ها

قابليت رنگ پذيري کاموا ها 

قابليت رنگ پذيري واقعي كاموا ها توانايي آن در جذب رنگي است كه به طور متوازن در ميان فیبرها پخش شود و بنابراين رنگ  کاموا يك دست و يكنواخت باشد. اين ويژگي درصورتي كه از كامواي از قبل رنگ شده استفاده می‌کنید اهميت ندارد، ولي براي افرادي كه دوست دارند دست‌هایشان را به رنگ آغشته کرده و خودشان کاموا ها را به سلیقه خود رنگ کنند، می‌تواند مساله مهمی باشد.

قابليت جذب کاموا ها

قابليت جذب كاموا ها به شدت به اين بستگي دارد كه آيا اين پوشاك براي آب و هواي سرد بافته می‌شود يا گرم و يا اين كه چقدر راحت است و چقدر در برابر رطویت و سرما از فرد محافظت خواهد كرد. قابليت جذب توانايي كاموا ها در جذب و نگهداري مايعات مثل باران و يا تعريق بدن است. يك كاموا با قبليت جذب بسيار بالا انتخاب ايده عآلي براي بافت  زمستاني نيست به اين سبب كه برف سریعاً به وسیله‌ی لباس بافته شده‌اي كه شخص بر تن دارد جذب شده و فرد احساس سرما خواهد كرد.

اين چند ويژگي به معني اين نيست كه ليست كاملي از انواع مختلف کاموا ها ارائه شده است تنها اطلاعاتی است که براي شروع در اختيارتان قرار می‌ده

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *