کاشی زرین فام

کاشی زرین فام هنر ساخت کاشی های سبز و طلایی

کاشی زرین فام هنر ساخت کاشی های سبز و طلایی

یکی از هنرهای سنتی تزیینی-کاربردی ایران کاشی زرین فام نام دارد و ان عبارتست از ساخت و تهیه ی کاشی یا ظروف ظریف به رنگ طلایی یا سبز. برای ساختن کاشی زرین فام به گل سفالگریماده گدازنده و سنگ چخماق می افزایند که موجب پدید امدن محصولی محکم، با نیاز با درجه پخت کمتر باشد، سپس روی کاشی را با لعاب سفید قلع می پوشانند و پس از دادن، روی ان را با کلراید فلزات نقاشی می کنند و تا حد ذوب شدن در کوره قرار می دهند.

کاشی زرین فام

کاشی زرین فام

در این موقع با ایجاد دود در کوره شرایط احیا را فراهم می کنند تا نقوش به رنگ قهوه ای و سپس طلایی یا سبز درآید. لعاب زرین فام که آن را دو آتشه می خوانند ابتدا در قرن دوم هجری برای تزیین شیشه مورد استفاده قرار می گرفت.

کاشی زرین فام

کاشی زرین فام

مراحل کار به این شرح بوده که پس از به کارگیری لعاب سفید بر روی بدنه ی کاشی و پخت آن، کاشی با رنگدانه های حاوی مس و نقره رنگ آمیزی می شده و مجددا در کوره حرارت می دیده و در نهایت به صورت شی درخشان فلز گونه ای در می آمده است.

 زرین فام

زرین فام

با توجه به مطالعات پیکره شناسی که بر روی نخستین کاشیهای معروف به زرین فام انجام گرفته ونیز ار آنجا که در این نوع از کاشی ها بیشتر به ساختمان های غیر مذهبی تعلق داشته است. مراکز مهم تولید کاشی زرین فام که در گذشته تولید فراوانی داشته عبارت است از: شهرهای کاشان، ری، جرجان، ساوه، شوش و نیشابور. خاندان محمد بن ابی طاهر، در تولید کاشی زرین فام شهره هستند.

زرین فام

زرین فام

این رشته در حال احیا شدن است. روش حفاظت از آن جلوگیری از ضربه های ناگهانی و افتادن از ارتفاع است.

منبع: کتاب هنرهای سنتی ایران در یک نگاه

مولفان: دکتر یاوری،مهندس عرفانی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *