گیوه-بافی-کاشان

کاشان شهری خوش آب و هوا در دل کویر و مادر هنر شعربافی

کاشان شهری خوش آب و هوا در دل کویر و مادر هنر شعربافی

شهرستان کاشان با جمعیتی نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر و حدود ۲۱۰۰ هکتار وسعت، از لحاض آب و هوایی, متنوع و در اکثر فصول و ایام سال برای سفر مناسب است.

نواحی شمال وشرقی کاشان را دشت کویر احاطه کرده ولی وجود آبادی‌ها و شهر‌هایی چون جوشقان استرک، قمصر، قهرود، نیاسر، برزک، کله، ارمک، ون، رهق، اردهال، فتح اباد، … و ده‌ها آبادی خوش آب و هوا دیگر در دامنه‌ها و ارتفاعات کرکس با مناظر زیبای طبیعی وآب و هوای ییلاقی و کوهستانی در انتظار مسافران و میهمانان شهر تاریخی کاشان است.

نیاسر-کاشان

قدمت کاشان هفت هزار سال است، که محل زندگی انسان‌ها و اقوام گوناگون بوده و تمدنی کهن رادر خود جای داده است. قدمت تاریخی منطقه کاشان مربوط است به یکی از کهن‌ترین مراکز اسقرار بشر در فلات مرکزی ایران موسوم به “سیلک” است.

سوغات و صنایع دستی کاشان

معروف‌ترین سوغاتی‌های کاشان که در بازار این شهر به راحتی می‌توانید بیابید: کلوچه سنتی کاشان، حاجی بادامی، باقلوای مخصوص کاشان، قطاب، پشمک، حلوا ارده، گلاب، عرقیجات گیاهی و…. هستند.

گلاب کاشان

به طور كلي صنعتگران و هنرمندان كاشان در رشته‌های قالی‌ بافی، زري‌ بافی، شعربافی، مخمل‌ بافی، مسگری، قلمزنی،گیوه‌ بافی ، كاشی‌ سازی، كاشي‌ كاری و هنر‌های تزیينی آثاری در اوج ظرافت از خود به يادگار گذاشته‌اند و بزرگ‌ترین نقاشان ايران كه آثارشان در دنيا مشهور است همچون رضا عباسی، صنيع الملك و كمال الملك، از دیار کاشان هستند.

کاشی سازی کاشان

در ادامه به اختصار درمورد صنایع دستی موجود در بازار کاشان می‌پردازیم.

هنر زری بافی 

دست بافته‌ای است با حدود ۲ هزار سال قدمت، تشكیل شده از گلابتون (نخ‌های تهیه شده از طلا، نقره و ابریشم) که برای تهیه لباس‌های فاخر شاهان و بزرگان از پارچه‌های زری بافی استفاده می‌کردند. كاشان از جمله شهر‌هایی است، كه زری‌بافی در آن رونق فراوان دارد.

زری بافی کاشان

 هنر مخمل‌ بافی 

مخمل پارچه‌ای است پرزدار و ابریشمی كه در انواع مختلف تولید می‌شود، كه شامل مخمل ساده، مخمل موجدار و مخمل نقش برجسته، كه زیبا‌‌ترین نوع آن با طرح و نقش برجسته است كه از آن برای دوخت لباس، جلد قرآن، سجاده و جانماز استفاده می‌شود.

مخمل بافی کاشان

 هنر شعر‌بافی

در فرهنگ زبان فارسی، شعر به موی باریك انسان گفته می‌شود و به خاطر ظرافت تار و پود این پارچه به شعر‌بافی موسوم شده است. تار و پود ابریشم از قدیم‌ترین نوع بافندگی در ایران و تنها هنری است كه هنوز در كاشان شماری به بافتن آن مشغول‌اند. از تولیدات آن به عنوان شال، روسری، لباس و پرده می‌توان استفاده كرد.

شعر بافی کاشان

هنر زیلو‌ بافی 

زیر اندازی است پنبه‌ای مخصوص مناطق كویری و گرم و خشك كه به خاطر ویژگی پنبه سازگاری خاصی با محیط دارد، از زیباترین بافته‌ها محسوب می‌شود، كه متاسفانه در كاشان رو به انقراض كامل است و تنها در مركز هنرهای سنتی و صنایع دستی كاشان در این زمینه مشغول به فعالیت هستند. از شاخصه‌های زیلو، دو رویه بودن آن است و طرح و نقش‌های زیبای آن زاییده ذهن و قوه تخیل و خوش‌فكر خالق آن است.

زیلو بافی کاشان

  هنر سفالگری

سفالینه‌های به دست آمده از محوطه باستانی سیلك، قدمت این هنر را در كاشان نشان می‌دهد، كهن‌ترین چرخ سفالگری در منطقه باستانی سیلك بوده است، كه كارگاه ساخت سفال و لعاب در مركز هنر‌های سنتی وصنایع دستی كاشان مشغول به فعالیت است.

سفالگری کاشان

 هنر معرق چوب

هنری است كه نسبت به دیگر صنایع دستی از سابقه كمتری برخوردار بوده، انواع معرق چوب با شیشه و چرم است؛ یك كارگاه معرق چوب در مركز هنرهای سنتی و صنایع دستی كاشان مشغول به فعالیت است. از بریدن و در كنار هم قرار دادن چوب‌های رنگی تابلوهای بسیار نفیسی ساخته می‌شود.

معرق چوب

با این تفاسیر دیدن از بازار هنر‌های سنتی و صنایع دستی کاشان، که خود یک قطب گردشگری است، پیشنهاد می‌شود.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *