لباس اقوام ایرانی

ژورنال الکترونیکی برای لباس اقوام ایرانی

به نقل از پایگاه خبری دنیای سفر

ژورنال الکترونیکی برای لباس اقوام ایرانی

موضوع لباس اقوام در کارگروه ساماندهی مد لباس نه تنها به عنوان فعالیت بلکه به عنوان سیاست قرار دارد و ده ها برنامه پیرامون سیاست توسعه ظرفیت لباس اقوام قرار گرفته است.دبیر کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از صنعتی شدن دو پارچه شربافی و دارایی بافی در حوزه مد و لباس و آماده سازی ژورنال الکترونیکی جشنواره پیوند خبر داد.

لباس اقوام ایرانی

لباس اقوام ایرانی

لباس نقش بسیار موثر، سرنوشت ساز و به نوعی پر ارتباطی بین فرهنگ ها تلقی می شود. در واقع به نوعی مقوله لباس کمک می کند سنت ها و فرهنگ های دیگر بروز پیدا کند. در این جشنواره تعدادی از استان ها مشارکت دارند و بنا است در دوره های بعدی تعداد این استان ها افزایش پیدا کند تا ما شاهد نقش آندر سنت های مختلف زندگی باشیم و در آن جغرافیای ایران را ترسیم کنیم.

او ادامه داد: موضوع لباس اقوام در کارگروه ساماندهی مد لباس نه تنها به عنوان فعالیت بلکه به عنوان سیاست قرار دارد و ده ها برنامه پیرامون سیاست توسعه ظرفیت لباس اقوام قرار گرفته است.

لباس اقوام ایرانی

لباس اقوام ایرانی

البته در هر جشنواره لباس اقوام جایگاه مهمی دارد. ما به سمتی حرکت می کنیم تا لباس اقوام در قالب کاربردی در کشور جای بگیرد و همشهریان هر استان با افتخار لباس قوم خودشان را به تن کنند، متاسفانه قبل و بعد از انقلاب پوشش اقوام مورد تهاجم قرار گرفته و در برخی از استان ها شاهد هستیم که از لباس های قومی خود به خوبی استفاده نمی کنند. بنابراین تلاش می کنیم لباس را با نقش کاربردی احیا کنیم، مثلا در سیستان و بلوچستان لباس سیستانی به طور حرفه ای در اداره های دولتی و اماکن عمومی استفاده می شود.

لباس اقوام ایرانی

لباس اقوام ایرانی

قبادی با بیان اینکه در حال تولید ژورنال الکترونیکی در این جشنواره هستند، گفت: امیدواریم بتوانیم به اندازه ای ژورنال الکترونیکی را تکثیر کنیم تا آن را در بین عموم مردم توزیع کنیم. یکی از ارکان مهم این جشنواره برگزاری کارگاه های آموزشی است که امکان حضور عموم مردم در آن وجود دارد. همچنین سعی شده از طراحان لباس برای الگوبرداری از لباساقوام استفاده کنیم.

او همچنین درباره قیمت لباس های اقوام که معمولا بالا است، اظهار کرد: یکی از فاکتورهای تاخیر در کاربردی سازی پارچه های سنتی در لباس، قیمت تمام شده پارچه است. البته در این زمینه همکاری با معاونت صنایع دستی کشور را آغاز کردیم تا مسیر کاربردی کردن پارچه های سنتی را فراهم کنیم.

لباس اقوام ایرانی

لباس اقوام ایرانی

پارچه شربافی و دارایی بافی دو نوع پارچه هستند که قابلیت صنعتی شدن را پیدا کردند و سعی می کنیم از آن ها برای طراحی لباس ها استفاده کنیم.

البته لزوما همه پارچه ها از جمله زری بافی امکان صنعتی شدن را ندارند. همچنین به رغم هزینه بالای سوزن دوزی بلوچستان، تلاش شده این هنر را در لباس ایرانی کاربردی کنیم. من فکر می کنم طراحی لباس ایرانی بیشتر به پژوهش نیاز دارد و ما در این زمینه نیز در حال فعالیت هستیم.

 لباس اقوام ایرانی

لباس اقوام ایرانی

دبیر کارگروه مد و لباس اظهار امیدواری کرد: بتوانیم از بین ۱۵ پارچه ای که مورد بررسی هستند دست کم پنج پارچه را در تولید صنعتی استفاده کنیم. یکی دیگر از مشکلات جدی در این زمینه، نوع پارچه ها هستند، هرچه تنوع رنگی این پارچه ها زیاد است، اما محدودیت در طراحی آنها وجود دارد. به همین دلیل تولید کننده ها استفاده کمتری از این نوع پارچه ها می کنند.

قبادی درباره استفاده از لباس اقوام در جوامع بین الملل بیان کرد: کار ما در حوزه بین الملل شروع شده و از چهارشنبه همین هفته اولین جشنواره لباس ایرانی در ترکیه برگزار می شود که این اتفاق مهمی است زیرا بیش از این کشور ما تنها مصرف کننده بود و متاسفانه تولید کنندگان الگویشان کشور ترکیه بوده اما خوشبختانه به جایی رسیده ایم که ۲۵ طراح، آثارشان در این جشنواره به نمایش در می آورند.

در ادامه نشست خبری پوشاک اقوام ایرانی (جشنواره پیوند) که روز دوشنبه ۳۰ آذر ماه در فرهنگستان هنر برگزار شد، رییس فرهنگستان هنر نیز گفت: شاید این سوال پیش بیاید که جشنواره پیوند چه ربطی به پوشاک دارد اما این دو با هم مرتبط هستند.

لباس اقوام ایرانی

لباس اقوام ایرانی

محمدعلی معلم دامغانی گفت: همه ما می دانیم جشن در لغت فارسی ستایش است و از یَشم که همان کلمه یزد است باقی مانده، شهری که در آن سپاس ایزد را به جای می آوردند و هنوز هم به جای می آورند. دو نگاه پدیده شگفت پوشاک و پیوند را کنار هم قرار دادیم تا خداوند را سپاس گوییم.

خدا و رسول خدا در قرآن و اسلام نیز از پیوند به عنوان پوشاک یاد می کنند. مردها لباس زنان و زنان لباس مردان هستند همانطور که لباس ما را از گزند سرما و گرما محفوظ می کند مرد و زن نیز چنین نسبتی به هم دارند. جشنواره پیوند یک ضرورت بزرگ است و چند مساله را گوشزد می کند که حیات در خطر است.

لباس اقوام ایرانی

لباس اقوام ایرانی

به گفته سرپرست موسسه فرهنگی هنری صبا، جشنواره پیوند با همکاری کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فرهنگستان هنر و سازمان فنی و حرفه ای کشور از ششم دی ماه همزمان با هفته وحدت در مجموعه فرهنگی هنری آسمان برگزار می شود.

اکرم پوراکی بیان کرد: آیین سنتی ازدواج قوم لر از کهگیلویه و بویراحمد در این جشنواره برگزار می شود که شامل سه قسمت آشنایی، صحبت مادرها از مرحله گپ زنی تا تعیین مهریه و مراسم حنابندان، شروع و به بردن عروس به خانه داماد تمام می شود. بعد از آن نمایشگاه پوشاک از استان های آذربایجان شرقی و غربی، خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، گلستان، زنجان، گیلان، کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس، لرستان، کهکیلویه و بویراحمد، خوزستان، بهبهان، بوشهر، کرمانشاه و قشقایی ها به نمایش در می آیند. همچنین روزهای هفت و هشت دی ماه کارگاه های آموزشی در مجموعه فنی حرفه ای کرج برگزار می شود.

لباس اقوام ایرانی

لباس اقوام ایرانی

مراسم افتتاحیه جشنواره پیوند ششم دی ماه در نگارخانه آسمان برگزار می شود این جشنواره تا ۱۶ دی ماه به جز روزهای تعطیل از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۸ برگزار می شود.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *