کوییلینگ یا ملیله کاغذی

آموزش انجام دادن هنر کوییلینگ(ملیله کاغذی)

آموزش انجام دادن هنر کوییلینگ(ملیله کاغذی)

هنر کوییلینگ (ملیلۀ کاغذی)، یا به اصطلاح حلقه کردن کاغذ، از قرن ها پیش وجود داشته است. در طول دوران رنسانس راهبان کاغذهای طلایی را حلقه می کردند و  در طی قرن نوزدهم بانوان جوان این هنر را می آموختند. امروزه هم هنر کوییلینگ مانند همیشه پر طرفدار است. برای انجام این هنر فقط به ابزار مناسب، کمی صبر و حوصله و مقداری خلاقیت نیاز دارید.

قسمت اول: فراگرفتن اصول اولیه کوییلینگ

 1. با دو نوع مختلف ابزار مخصوص حلقه کردن کاغذ آشنا شوید. یکی از آنها وسیله ای سوراخ دار و دیگری سوزنی شکل است. استفاده از ابزار سوراخ دار برای مبتدیان مناسب است، در صورتی که وسیلۀ سوزنی شکل برای به وجود آوردن کاری عالی و فوق العاده مناسب است. اگر نمی خواهید هیچ کدام از این ابزار را خریداری کنید، می توانید از یک خلال دندان یا یک سوزن ته گرد مخصوص دسته گل استفاده کنید.

  کوییلینگ

  کوییلینگ

 • ابزار سوراخ دار: این یک وسیلۀ مداد مانند است که بالای آن یک شکاف یا سوراخ دارد. یکی از ایرادهای این ابزار آن است که در وسط کاغذ، جایی که آن را از سر وسیله عبور می دهید، چین خوردگی کوچکی ایجاد می کند. اگر این مسئله شما را ناراحت نمی کند، برای اولین کارتان حتماً باید از این وسیله استفاده کنید.
 • ابزار سوزنی شکل: استفاده از این وسیله مشکل تر است، اما به ارائۀ کاری بدون چین خوردگی (یعنی حرفه ای تر) و یک شکل حلزونی بدون عیب می انجامد.

  کوییلینگ

  کوییلینگ

 1. نوارهای کوییلینگ خود را بخرید یا درست کنید. این مسئله عجیب نیست که اساس هنر کوییلینگ کاغذهایی است که برای خلق آثار هنری مورد استفاده قرار می گیرند. هنرمندان این رشته با استفاده از ابزار خود نوارهای باریک و رنگین کاغذ را به صورت حلقه در آورده و طرح های فوق العاده ای را به وجود می آورند. شما می توانید با بریدن کاغذ به صورت نوارهایی یک اندازه خودتان این نوارهای کاغذی را درست کنید، یا می توانید آنها را آماده خریداری کنید. طول نوارها بستگی به طرح مورد نظرتان دارد.

  کوییلینگ

  کوییلینگ

 2. سعی کنید کاغذ را بپیچید و به صورت حلقه درآورید. قبل از شروع درست کردن طرحتان، تعدادی پیچ های ساده درست کنید. برای این کار، یک انتهای نوار کاغذی را داخل سوراخ کوچک ابزار کوییلینگ قرار دهید. پس از اینکه اطمینان حاصل کردید کاغذ خوب و محکم در جای خود قرار گرفته، کاغذ را با یک دست نگه داشته و با دست دیگر ابزار را بچرخانید (جهت چرخش باید به دور از دستی باشد که کاغذ را نگه داشته). کاغذ باید به دور ابزار پیچیده شود و به صورت حلقه درآید. کار چرخاندن ابزار را ادامه دهید تا اینکه تمام نوار به دور آن پیچیده شود.

در صورت استفاده از ابزار سوزنی شکل یا خلال دندان، انگشتان خود را کمی مرطوب کنید و یک انتهای نوار کاغذی را  به دور سوزن (یا وسیلۀ دیگری) پیچ دهید. با استفاده از انگشتان شست و اشاره به آن محل فشار وارد آورید و کاغذ را به دور سوزن بپیچید.

کوییلینگ

کوییلینگ

قسمت دوم: چسباندن طرح ها

 1. با احتیاط حلقه را درآورید. وقتی که تمام کاغذ را به دور ابزار خود پیچیدید، آن را در آورید. اگر یک حلقه یا پیچ شل می خواهید، آن را روی یک سطح قرار دهید و اجازه دهید تا شل شود.

  ملیله کاغذی

  ملیله کاغذی

 2. کاغذ را به هم بچسبانید. زمانی که پیچ یا حلقۀ شما به اندازۀ دلخواهتان شد، دنبالۀ آن را بچسبانید. فقط مقدار کمی چسب برای این کار نیاز است. با استفاده از یک خلال دندان، سوزن یا هر وسیلۀ نوک تیز باریکی مقدار کمی از چسب را آهسته به قسمت داخلی انتهای کاغذ (دنبالۀ آن) بمالید و آن را برای بیست ثانیه نگه دارید تا بچسبد.

برای کوییلینگ چسب مایع معمولی مناسب است. می توانید از چسب سفید همه کاره نیز استفاده کنید چون زودتر از چسب معمولی خشک می شود. چسب قطره ای پایۀ آب هم که بسیار سریع خشک می شود و کاغذ را خیلی خوب می چسباند برای این کار مناسب است.

ملیله کاغذی

ملیله کاغذی

 1. اگر می خواهید، حلقه را با فشار دادن شکل دهید. انجام این کار بستگی به طرحتان دارد. می توانید برای درست کردن یک برگ، حلقه را فشار دهید تا به شکل یک چشم درآید و یا برای گوش آن را به شکل یک مثلث درآورید. درست کردن هر شکلی با این کار امکان پذیر است.
 2. تکه های کار را به هم بچسبانید. از به کار بردن مقدار زیاد چسب خودداری کنید، چون چسب زیاد باعث خیس شدن کاغذ و یا کج و کوله شدن اثر هنری شما می شود. البته تقریباً غیر ممکن است که مقدار چسب خیلی کم باشد. به یاد داشته باشید تا هنگام چسباندن تکه ها به هم، آنها را برای بیست ثانیه نگه دارید.
 3. کار تمام است.

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *