چهار محال بختیاری (2)

چهارمحال و بختیاری سرزمین بافته های داری

چهارمحال و بختیاری سرزمین بافته های داری

استان چهارمحال و بختیاری ناحیه ای کوهستانی است که میان رشته کوه‌های زاگرس واقع شده است. این استان همجوار با اصفهان و خوزستان است. ارتفاعات استان چهارمحال و بختیاری به ویژه زرد کوه تمام سال پوشیده از برف است. شیوه زندگی و رسوم مردمان این سرزمین یعنی ایل بختیاری خود یکی از جاذبه‌های توریستی این منطقه خوش آب وهوا است.

چهار محال بختیاری

کوچ ایل بختیاری یکی از این جاذبه‌ها است که علاقه مندان فراوانی را به خود جذب می‌کند. کوچ ایل، اواخر اردیبهشت ماه از پنج مسیر صورت می‌گیرد. آنان از ارتفاعات زرد کوه به دامنه زاگرس سرازیر شده و سکنی می‌گزینند و حدود سه ماه در این دامنه‌ها روزگار می‌گذرانند و به دامداری می‌پردازند. شیوه‌ی این نوع زیست ایل بختیاری برای گردشگران خارجی، داخلی و محققان بسیار جالب توجه است. رسوم خاص مردم چارمحال و بختیاری در سوگ‌ها و عزاها یا در اعیاد مذهبی و شیوه‌ی پوشش آن‌ها در هرکدام از این ایام نیز یکی دیگر از جاذبه‌های زندگی ایل بختیاری است.

 

کوچ ایلات چهارمحال و بختیاری

 

همچنین می‌توان موسیقی بومیچهارمحال و بختیاری را که پیوندی ناگسستنی با متن زندگی ایل بختیاری دارد در ردیف جاذبه‌های گردشگری این استان به شمار آورد. در موسیقی اصیل چهار محال، نوایی به نام توشمال وجود دارد که خاص مردم این خطه است، این نوا سرشار از احساسات لطیف روح انسانی است.

 

موسیقی بومی چهارمحال و بختیاری

 

چهارمحال و بختیاری, بختیاری, بافته های داری, قالی, فرش, گلیم, چوخا

فرش بختیاری

 

فرش چهارمحال و بختیاریبا طرح مختص به ایل بختیاری در میان فرش‌های نقاط دیگر کاملاً شناخته شده است.

گلیم نیز نوعی بافتنی بسیار زیبا و رنگی است که برای پوشاندن رختخواب و وسایل زندگی به ویژه درون سیاه چادرها استفاده می‌شود.

خورجین: کیسه ای دو طرفه است که وسایل گوناگون را در آن قرار می‌دهند.

 

خورجین دست بافته مردم چهارمحال و بختیاری

 

چوقا: بالا پوشی مردانه است که از پشم سفید تهیه می‌شود و مردهای ایل در مراسم خاصی آن را می‌پوشند.

 

چوقا لباس مردان چهارمحال و بختیاری

 

سیاه چادر: این گونه چادر معمولاً از موی بز بافته می‌شود و یکی از لوازم ضروری زندگی ایلاتی‌هاست.

 

سیاه چادر

 

گیوه دوزی و قفل سازی نیز از صنایع دستی ویژه چهارمحال و بختیاری است. گیوه پاپوشی راحت و سبک است که معمولاً عشایر و روستاییان از آن استفاده می‌کنند.

جاذبه‌های گردشگری این ناحیه عبارت‌اند از: چشمه سرداب، تالاب سولگان، دره عشق، چشمه دهنو و سرخون در اردل، تالاب گندمان و پارک ملی تنگ صیاد در بروجن، قلعه صمصام السلطنه در شلمزار، قلعه ستوده، قلعه دزک، پیست اسکی گردنه خلک سورشجان، حمام تاریخی درب امامزاده در شهرکرد، آبشار شیخ علی خان و دشت لاله‌ها در کوهرنگ، جنگل‌های زیبای بازفت و قلعه‌ی لردگان.

علاوه بر جاذبه‌های گردشگری صنایع دستی استان به همراه خوراکی‌هایی چون گز بلداجی سوغاتی‌های خوبی برای گردشگران محسوب می‌شوند.

 

گز بلداجی

 

به طور کلی بختیاری‌ها از نژاد قدیم ایرانی هستند که از سرزمین زیبا خود در مقابل همه‌ی ناملایمات محافظت کرده وآداب و سنن بومی خود را به عرصه‌ی گردشگری و تاریخ عرضه کرده‌اند.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *