تاج گل سر

چطور یک تاج گل سر زیبا برای خود بسازیم؟

نحوه درست کردن تاج گل سر

تاج گل سر  از تزئینات زیبایی است که می توان برای مناسبت های مختلف بسیاری از آن استفاده کرد. می توان آن را برای تزئین سر در یک عروسی انتخاب کرد، یا می توانند جزء اصلی لباس یک جشن یا مهمانی خاص باشد. همچنین کودکان و بزرگسالان می توانند صرفاً برای لذت بردن از آنها استفادۀ کنند.

تاج گل سر در عروسی

وسایل و لوازم مورد نیاز برای درست کردن تاج گل سر

وسایل مورد نیاز ساخت تاج گل سربرای انجام دادن این کار به لیست بلند بالایی از وسایل و لوازم نیاز نخواهد بود. اما در عین حال داشتن لوازم درست و بی عیب ونقص ضروری است تا اطمینان حاصل کنید که تاج گل سر دست ساز شما هنگام استفاده از هم باز نشود و شکل خود را حفظ کند.

وسایل و لوازم آنچه که باید به دنبالش باشید
گل های مصنوعی جای تعجب ندارد که گل های مصنوعی جزء اصلی این سربندهای دست ساز را تشکیل می دهند. انتخاب نوع و رنگ گل ها بستگی به سلیقۀ شخصی دارد.
سیم گلسازی با پوشش پارچه ای به رنگ سبز این سیم ها بخش اصلی تاج گل سر را تشکیل می‌دهند. به دنبال جنسی باشید که محکم و در عین حال انعطاف پذیر باشد.
سیم گلسازی با قطر ٣٨/٠ میلیمتر از این سیم برای اتصال ساقۀ هر یک از گل ها به تاج استفاده می شود. اگر گل های مصنوعی ساقه های انعطاف پذیری داشته باشند، امکان دارد که به این سیم نیازی نباشد.
سیم گلسازی سبز رنگ با قطر ٩١/٠ میلیمتر این سیم به تاج گل سر استحکام می بخشد و به آن شکل می دهد. فقط مقدار کمی از این سیم برای این کار نیاز است.
انبردست مخصوص جواهر سازی از این انبردست برای کار با سیم گلسازی استفاده می شود. هر انبردست کوچک دیگری را نیز می- توان استفاده کرد که قابلیت چیدن سیم را  داشته باشد.
روبان پارچه ای از روبان برای بستن تاج گل سر به سر استفاده می‌شود. به دنبال روبانی باشید که پهنای آن ٢٧/١ – ٥٤/٢ سانتیمتر باشد.
قیچی برای این کار یک قیچی استاندارد با اندازۀ متوسط لازم است.
تفنگ چسب حرارتی و چسب حرارتی به دنبال تفنگی باشید که با حرارت کم کار می‌کند و چسب را در حرارت پایین ذوب می کند.

مرحلۀ اول: اندازه گرفتن و بریدن سربند

سیم گلسازی با پوشش پارچه ای به رنگ سبز سربند این تاج گل سر را تشکیل می دهد. اندازۀ این سربند را با اندازه گرفتن دور سر، یا با پیچیدن آن به دور سر مشخص کنید.

شما می توانید یکی از دو مدل موجود برای سربند را انتخاب کرده و آن درست کنید. اگر قصد درست کردن تاجی را دارید که در پشت سر با روبان بسته می شود و گل ها فقط در قسمت جلوی سر قرار می گیرند، آنگاه اندازۀ سربند را از شقیقه تا شقیقه بگیرید. اگر تاج گل سر کاملاٌ دور تا دور سر قرار می گیرد، یک دایرۀ کامل با سیم درست کنید و چند سانتیمتر اضافه از آن را باقی گذارید تا  بتوانید بعداً در کار استفاده کنید.

تاج گل سر

مرحلۀ دوم: آماده کردن گل ها

گل ها را با استفاده از انبردست و قیچی آماده کنید. امکان دارد که گل ها همراه با برگ های مصنوعی باشند. در صورتی که نمی خواهید از برگ ها در تاج گل سر استفاده کنید، آنها را بچینید. اگر گل ها به صورت دسته هستند، هر یک از آنها را از پایین ترین قسمت ساقه بچینید.

اگر از ساقۀ گل خوشتان نمی آید، یا اینکه اگر برای پیچیدن به دور سربند تاج خیلی ضخیم است، شاید لازم باشد تا گل را کاملاً از ساقه جدا کنید. اگر از گل ها یا شکوفه های کوچک استفاده خواهید کرد، شاید بهتر باشد که شاخه های کوچک گل به جای دسته ها یا ساقه های کامل خریداری کنید، زیرا کار کردن با آنها آسانتر خواهد بود.

توجه کنید که هنگام درست کردن تاج گل سر، قیچی را فقط برای مرتب و منظم کردن پارچه استفاده کنید و آن را برای چیدن سیم به کار نبرید. این کار می تواند به قیچی شما آسیب برساند؛ بنابراین، مهم است که انبردستی با قابلیت چیدن سیم داشته باشید.

مرحلۀ سوم: وصل کردن گل ها با سیم

اگر گل هایی را انتخاب کرده اید که دارای ساقه هایی بلند و انعطاف پذیر هستند، می توانید به راحتی ساقه ها را به دور حلقۀ تاج گل سر بپیچید و آن را با سیم قطر ٣٨/٠ میلیمتری محکم کنید. این مسئله را  در نظر داشته باشید که اگر نمی خواهید تعداد زیادی گل روی حلقه به کار ببرید، این روش بهترین عملکرد را خواهد داشت.

در غیر این صورت، گل را کاملاً از ساقه اش جدا کنید. به اندازۀ ٦٢/٧ تا ١٦/١٠ سانتیمتر از سیم قطر ٩١/٠ میلیمتری بچینید، و آن را از درون سوراخ انتهای گل (جای ساقه) عبور دهید. شما می توانید گل را با ایجاد یک حلقۀ کوچک در سیم در جای خود محکم کنید، یا در صورت لزوم به طور نامحسوسی از کمی چسب حرارتی برای این کار استفاده کنید. سپس، گل را با استفاده از سیم به دور حلقه ببندید.

تاج گل سر مصنوعی

مرحلۀ چهارم: کامل کردن تاج گل سر

وقتی همۀ گل ها در جای خود قرار گرفتند، تاج گل سر را روی سر بگذارید تا اندازۀ آن را امتحان کرده و جای قرار گرفتن گل ها را مشاهده کنید، و ببینید که ظاهر مورد نظر شما را دارد یا نه. در صورت لزوم تنظیمات را انجام دهید و سپس حلقه را کامل کنید. اگر تمایل دارید که تاج گل سر در پشت سر بسته شود، در دو قسمت اضافۀ انتهای سیم سربند حلقه ایجاد کنید و دو تکه روبان به آنها گره بزنید.

اگر تاج گل سر یک حلقۀ کامل است، دو سر انتهایی سیم را روی هم بگذارید. آنها را به دور هم بپیچید و سپس برای اطمینان بیشتر یک تکه سیم قطر ٣٨/٠ میلیمتری را به دور آنها بپیچید تا در جای خود محکم شوند. در این قسمت می توانید از کمی چسب حرارتی نیز استفده کنید. محل اتصال دو سر انتهای سیم را می توانید با یک گل بپوشانید.

قبل از استفاده از تاج گل سر ، با استفاده از چسب حرارتی قسمت هایی را که امکان دارد به سر فرو رود با دقت پوشش دهید. بعد از انجام این کار، تاج گل سر آمادۀ استفاده برای هر مناسبتی می باشد.

منبع

http://www.ebay.com/gds/DIY-Flower-Crown-/10000000178258915/g.html

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *