Hand_Stitchin__op_800x600

چرم دست دوز لوکس و منحصر به فرد

چرم دست دوز لوکس و منحصر به فرد

چرم“،  واژه‌ای است که ذهن بسیاری از خوش پوشان و علاقه مندان به مد را به کیف و کفش های لوکس و گران قیمت می‌کشاند، زیبایی خاصی که چرم به اجناس می‎دهد به خصوص زمانی که با دستان هنرمندان شکل می‌گیرد، گاهی هوش از سر انسان می‌برد. بنابراین بد نیست کمی درباره چگونگی پیدایش چرم، تاریخچخ آن و محصولات چرم دست دوز تا تبدیل آن به شکل امروزی این صنعت و هنر بگوییم تا علاقه‌مندان به این صنعت با آن بیشتر آشنا شوند.

از آنجایی که انسان های اولیه در به وجود آمدن بسیاری از وسایل امروزی که ما  بطور معمول از آن‌ها استفاده می‌کنیم بی‌تاثیر نبودند، چرم هم از این قائده مستثنی نیست. پوست تنها کالایی است که از بدو پیدایش انسان بر روی زمین همواره با او بوده است و در آن دوران بیشتر از پوست خام حیوانات برای پوشش و وسیله حفاظتی در برابر گرما و سرما استفاده می­کردند. اما به مرور زمان و پس از گذشت سال ها به راه های نگهداری پوست و دباغی و نهایتا تولید چرم پی بردند. آثار كشف شده از تمدن هاي اوليه ايران باستان نشان از آن دارد كه اين صنعت حتي پيش از ورود آريايي ها در ايران رواج داشته است . البسه و لوازم چرم دست دوز كشف شده همراه با اجساد معروف به «مردان نمكي» در زنجان حكايت از آن دارد كه قدمت صنعت پوست و چرم در اين سرزمين به بيش از ۳ هزار سال قبل باز مي‌گردد. اولین کارخانه چرم سازی ایران در سال ۱۳۰۸ هجری شمسی در شهر تبریز بنا شد و پس از آن در همدان، تهران، اصفهان و برخی شهرهای دیگر نیز کارخانه‌هایی تاسیس شد.

 

7323394

 

 

راه های تشخیص چرم طبیعی هنگام خرید محصول چرم دست دوز

از تاریخچه چرم که بگذریم، برای ساخت محصولات چرم دست دوز قبل از هر چیز دیگری نیاز به چرم دارید. اما چگونه یک چرم با کیفیت را از تقلبی تشخیص دهیم؟ این چالشی است که اکثر مردم دنیا با آن رو برو هستند زیرا هر فروشنده ای ادعا می‌کند که چرم استفاده شده در کالای او اصل و طبیعی است. چندین روش برای شناسایی چرم اصل از تقلبی عبارتند از:

  1. نخست اینکه چرم های مصنوعی نوعی بافت و الگوی مشخصی دارند که توسط دستگاه ایجاد شده است و با کمی دقت در نوع گره و زبری و نرمی آن میتوان به مصنوعی بودن آن پی برد.
  2. وقتی به قسمت های مختلف چرم طبیعی دست بزنید چرم یکدست نیست یعنی بعضی جاها نازک است و بعضی جاها ضخیم است. چون قسمت های مختلف پوست دام ضخامت های متفاوتی دارند. در حالی که چرم مصنوعی چون با دستگاه درست می شود کاملا حالت یکدست دارد.
  3. نکته دیگر که در تشخیص اصالت و طبیعی بودن چرم به شما کمک میکند این است پوشش پشت چرم است. دقت داشته باشید که پوشش پشت چرم حالتی پرز مانند دارد و به راحتی قابل جدا شدن نیست اما در چرم های مصنوعی پوشش پشتی بیشتر حالت فوم دارد. وقتی که لبه‌های دوخته شده برگردانده شود درصورتی که الیاف چرم بصورت نخ رشته رشته شده باشد نشانه‌ای از مصنوعی بودن چرم است.
  4. اگر چرم طبیعی را زیر نور بگیرید نور را یکدست منعکس نمی ‌کند و بعضی جاهای آن مات و بعضی جاها براق به نظر می ‌رسد.

کیف چرم دست دوز

وسایل لازم برای ساخت محصولات چرم دست دوز

در سال‌های اخیر این صنعت با هنر درآمیخته و محصولات چرم دست دوز با طراح ها و نقش‎های سنتی، مدرن و تلفیقی از آن‌ها برای علاقه مندان ان ارایه می‌شود. بخشی از این محصولات توسط افراد در خانه و بدون کارگاه و تجهیزات خاصی تولید می‌شوند.

در واقع برای چرم دوزی و ساخت هنرهای چرم دست دوز خانگی نیاز به ابزار و وسایل زیادی نیست و مهم ترین ابزار برای آن” وقت” و “سلیقه” است.

 

وسایل ساخت محصولات چرم دست دوز

 

 

شما  نیز می‌توانید با یک سری ابزار ساده مانند: خط کش فلزی، گونیا، کاغذ شطرنجی، قیچی، کاتر، خودکار ژله‌ای و سنبه شروع به تولید یک کیف چرم دست دوز شیک در خانه بکنید. فقط دقت داشته باشید که خودکار باید حتما ژله‌ای باشد وگرنه جای خطوط الگو بر روی چرم می‎ماند. ساختن اینگونه وسایل چرم دست دوز در خانه بسیار آسان است و با گذراندن یک دوره آموزشی کوتاه می‌توانید یک چرم دوز حرفه‌ای خانگی شوید.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
1 پاسخ

تعقیب

  1. […] چرم ماده ای بادوام و انعطاف پذیر است که از دباغی پوست احشام به ویژه گاو به دست می‌آید. چرم به دلیل داشتن ویژگی تنفس پذیری جایگاه مهمی را در بخش پوشاک به خود اختصاص داده است. پوست خام احشام در حالت طبیعی خود، قابل استفاده نیستند چون به مرور زمان پوسیده شده و با تغییرات دمایی دچار تغییرخواص می‌شوند. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *