چوقا

چوقا پوشش سنتی پشمین مناسب برای هرفصل

چوقا پوشش سنتی پشمین مناسب برای هرفصل

یکی از صنایع دستی کاربردی_ایران چوقا بافی نام دارد. چوقا همان عبای دهقانی است که گاه چوخا نیز تلفظ می شود. چوقا عبارت است از کت بلند و بی آستینی که مردان عشایر و روستایی غرب و شمال ایران (خصوصا چوپان ها) به صورت عبا بر روی سایر لباس های خود می پوشند.

چوقا

چوقا

برای بافت چوخا از دستگاهی شبیه به بافت گلیم یا گبه استفاده می شود. طول آن حدود ۲٫۵ الی ۳٫۵ متر و با عرض ۵۰ الی ۷۰ سانتی متر تولید می شود، تار آن نخ پنبه اب نمره ۱۰ دولا (گاه پشم) و پود آن از پشم است که پس از اتمام بافت، قطعات را بریده کنار یکدیگر دوخته و عبای دهقانی، چوخا تهیه می شود.

چوخا

چوخا

لازم به توضیح است که در بافت چوق از پشم های با کیفیت بالا استفاده می شود. خاصیت عایق بودن پشم باعث می شود چوخا در زمستان گرم و در تابستان دارای حرارت متعادل و یکنواختی باشد. این دست بافته بیشتر به رنگ های کرم_آبی، کرم_سرمه ای یا کرم_قهوه ای دیده می شود.

چوخا

چوخا

نوعی از چوقا که در استان مازندران بافته می شود بدون طرح و ساده است و حالت نمدی دارد و از چوقاهای مناطق دیگر ضخیم تر، بادوام تر و دارای شامه های عریض تر است. از نقوش به کار رفته نقش شاخ قوچ است که مظهر شجاعت وپایداری بوده که کم کم تغیر یافته و به شکل امروزی در آمده است (شبیه کلید پیانو).

چوخا

چوخا

با کیفیت ترین  به نام چوقای کیومرثی مربوط به یکی از طوایف بختیاری است. روش نگهداری و شستشوی آن حفاطت از بید، رطوبت مداوم، حرارت و آتش، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و صابون و یا دیگر شوینده ها قابل شستشو است.

منبع : کتاب هنر های سنتی ایران در یک نگاه

مولفان:دکتر یاوری،مهندس عرفانی

خرید صنایع دستی و دست سازهای هنری از بازار اینترنتی دستینو

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *