en5476

لنگ بافی پوششی سنتی از جنس پنبه

لنگ بافی صنعت دستی:

لنگ بافی یکی از صنایع دستی ایران است که ازقدیم در ایران به خصوص قسمت جنوبی کشور رواج دارد.لنگ بافی با پنبه یا ابریشم مصنوعی ویسکوز صورت می‌گیرد و در لنگ بافی از نقوش خاصی استفاده نمی‌شود.در میان هنرها و صنایع دستی موجود، هنرهایی که بتوان ریشه اصلی آن‌ها را در ایران پیدا کرد وجود دارد اما شاید کمی با وسواس زیاد بشود آن‌ها را گلچین کرد. در این میان لنگ بافی جز آن دسته ای است که به راحتی می‌توان این آن را منحصر به کشور عزیزمان ایران دانست و از گذشته‌های دور  در شهرستان شوشتر در استان خوزستان این محصول تولید می‌شده است.

لنگ بافی به منسوجی گفته می‌شود که با استفاده از پنبه و نخ در ابعادی مشخص (۱۰۰*۱۶۰) سانتی متر مربع تولید می‌شود. از ویژگی های فیزیکی این هنر اینکه باید از لطافت خوب برخوردار باشد و در آن از رنگ‌های قرمز و سرمه ای و سفید که غاباً بصورت نقش‌های  راه راه به کار هستند، استفاده می‌شود.

 

لنگ بافی

لنگ بافی

 

شاید وقتی که اسم لنگ به میان می‌آید کمتر کسی به آن توجه کند زیرا اکثر مردم ما این هنر را در سر چهار راه‌ها و در پشت چراغ قرمز دیده‌اند و از کنار آن با بی توجهی گذشته‌اند اما در اینجا لازم به به این نکته اشاره کرد که همین پارچه ساده حاصل دست هنرمندانی است که با تلاشی خاص آن را در مراحل مختلف تولید می‌کنند.

در تولید لنگ از طرح‌ها ونقش های مختلف و متنوعی استفاده نمی‌شود و از این لحاظ نمی‌توان آن را به صورتی خاص طبقه بندی کرد. خطوط متقاطع و متقارنی که در  هنر لنگ بافی به کار می‌رود معمولاً تابع طرح و نقشه اولیه‌ای نیست و بیشتر این چیدمان ها ساخته ذهن بافنده است و گاهی هم به صورت تجربی ایجاد می‌شود. محدودیت‌هایی که در ایجاد نقوش در این هنر وجود دارد به علت نوع دستگاه لنگ بافی است.

 

لنگ

لنگ

ویژگیهای لنگ مرغوب و دست باف

  • لنگی که به صورت دست باف باشد با نوعی ابریشم مصنوعی مخصوص به نام “ویسکوز” بافته می‌شود که این نوع ابریشم لطافت و نرمی خوبی به لنگ می‌دهد.
  • دقت داشته باشید که هیچگونه روزنه یا گره یا اثر نخ کشی شدن در آن وجود نداشته باشد.
  • رنگ‌بندی‌های روی پارچه لنگ یک سری درجات ثابت از رنگ‌های آبی تیره، قرمز و زرد و سفید دارد. پس هرگونه رنگی برای آن قابل قبول نمی‌باشد.

 

لنگ بافی

لنگ بافی

 

 

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *