cd11f789-8d23-4784-a677-1fc03f47aeef

پوستین پوششی گرم به قدمت پانصد هزار سال

پوستین به به لباسی زمستانی گفته می‌شود که تمام یا بخش عمده‌ای از آن از پوست حیوانات پشم دار ساخته می‌شود. پوستین یکی از قدیمی‌ترین لباس‌های بشر است و سابقه کاربرد آن به انسان نخستین و آفریقا باز می‌گردد. در پوستین بر خلاف چرم، پشم جانور از پوست سترده نمی‌شود.

قدمت پوست به دوران پارینه سنگی و زمانی که بشر در غارها زندگی می‌گرد بر می‌گردد. در واقع پوست اولین لباسی است که بشر برای گرم کردن خود از آن استفاده کرده است. بر اساس تصاویر و نقاشی‌های بجا مانده بر دیواره غارها، سابقه استفاده از پوستین به عنوان پوشش برای انسان، به حدود پانصد هزار سال قبل می‌رسد. در تورات (عهد عتیق) آمده‌ است: “خداوند لباس‎هایی از پوست حیوان تهیه کرد و آدم و همسرش را پوشاند”. بر اساس شاهنامه فردوسی، کیومرث نخستین پادشاه جهان، پوستینی از پوست پلنگ داشت که نامش پلنگینه بود.

پوست مورد استفاده برای لباس برای طبقات مختلفجامعه با هم تفاوت داشته است و اشراف غالباً از پوست حیوانات با ارزشی مانند پلنگ و ببر استفاده می‌کردند.

 

پوستین

پوستین

 

در ایران نیز هنر پوستین دوزی نسل به نسل از انسان‌های نخستین به نیاکان ما رسیده تا جایی که امروزه منطقه شاندیز در خراسان رضوی به قطب اصلی این صنعت دستی در آمده است. اما همانظور که مشخص است این هنر منحصر به ایران نیست و  لباس سنتی مردم اسکاندیناوی، روسیه و ژاپن از پوستین است.، همچنین بسیاری از کشورهای توسعه یافته به علت نوع خاصی از خز که بر روی پوستین قرار دارد، این پوشش را نوعی پوشش تجملاتی و بسیار گران قیمت می‌دانند، که این موارد خود بر اهمیت این صنعت دستی می‌افزاید. رونق بازار تولید و فروش پوستین در ایران به قبل از جنگ جهانی دوم می رسد که  ر آن زمان پوستین یكی از اقلام صادراتی كشور ما به شمار می رفته است.

 

پوستین

پوستین

مراحل تولید پوستین:

  • جداسازی پوست: در این مرحله با ابتدا پوست حیوان را بگونه‌ای جدا می کنند که صدمه نبیند و سالم و یکپارچه جدا شود. سپس آن را به مدت ۲ شبانه روز می‌خیسانند، سپس لازم است که چربی‌های اضافی که برروی پوست قرار دارد و مانع دوختن می‌شود را جدا کرده کاملاً آن را شستشو می‌دهند. در آخر این مرحله پشت پوست حیوان را با نمک و آرد جو می‌پوشانند و آن جمع کرده و برای مدتی به این حالت می‌گذارند.
  • صاف کردن پوست: هدف این مرحله از بین بردن ناهمواری‌های پوست و یکدست کردن کلیه قسمت‌های آن است. برای این منظور در گذشته از سنگ استفاده می‌کردند اما امروزه سمباده وسیله انجام این کار است. بعد از صاف کردن پوست را رنگ کرده و آن را برای مرحله بعدی آماده می‌کنند. رنگ مورد استفاده معمولاً قهوه ای می‌باشد.
  • برش زدن پوست: در این مرحله الگوهای برشی که از قبل تهیه شده است را بر روی سطح پوست گذاشته و آن را برش می‌دهند. این کار در نهایت منجر به تولید محصول می‌شود. در انتها غالباً برای تزئین آن از هنر سوزن دوزی با رنگ آمیزی استفاده می‌کنند.

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *