0dc4dd4c-0c71-4c61-99c7-78ecea9edefd (1)

پتینه صنایع دستی زیبا و مقرون به صرفه

پتینه صنایع دستی زیبا و مقرون به صرفه

برای یافتن معنی لغوی پتینه باید این واژه را در دو زبان  انگلیسی و فارسی  بررسی کرد زیرا بسیاری معتقدند که این واژه در سال های اخیر از زبان انگلیسی به فارسی آمده است. این واژه در زبان لاتین patina می‌باشد و به معنای لایه برداری یک شئ یا سطح خارجی شئ است. اما معنی این لغتدر زبان فارسی، به مجموعه کارهای رنگ آمیزی و پرداخت بر روی سطوح مختلف اتلاق می‌شود. با همه‌ی این توضیحات باید گفت که پتینه محدوده‌ای فرای معنی آن در زبان انگلیسی دارد.

 

 

تابلوی اسب پتینه

 

ابزارهای پتینه

پتینه در میان صنایع مختلف دستی از محبوبیت خاصی برخوردار است و علت آن مقرون به صرفه بودن در کنار زیبایی است. در واقع به راحتی و بدون هیچ هزینه گزافی می‌شود بر روی سطوح مختلف نقش های جذابی ایجاد کرد. این هنر در تمامی مراحل اجرا نیاز به ابزارهای خاص ندارد و کار با دست انجام می‌شود. تنها شناخت ماهیت و خواص رنگ و  مواد ودر نهایت خلاقیت همراه با پشتکار و تمرین می‌تواند به یادگیری این هنر بیانجامد. از مهمترین ابزارهایی که برای هنر استفاده می‌شود می توان به انواع قلم موها، دستمال و پارچه هایی با بافت های مختلف، انواع اسفنج، رنگ پاش یا اسپری، سیم ظرفشویی، سمباده زبر و نرم، دستکش، کاردک های مختلف اشاره کرد.

 

ابزارهای پتینه

 

انواع پتینه

پتینه منحصر به کار بر روی شئ خاصی نمی‌شود و گستره زیادی از جمله روی چوب،  روی فلزات،  روی دیوار و … دارد.

در هر کدام از این موارد روش‌هایی برای انجام است که به علت وسیع بودن گستره‌ی آن در اینجا به توضیح پتینه بر روی چوب اکتفا می‌کنیم.

پتینه روی دیوار

پتینه روی چوب روش ها و تکنیک های مختلفی را شامل می‌شود که از آن جمله می‌توان با جوهر رنگ، با شاپان، چوب به وسیله لاک الکل، چوب با رنگ روغنی  و…. را نام برد.  در  این روش روی چوب با رنگ روغن ابتدا به وسیله رنگ غلیظ، سطح چوب را می‌پوشانند و سپس با رنگ‌های روشن‌تر و متنوع، حرکات دلخواه را روی کار ایجاد می‌کنند. بعد از رنگ آمیزی با رنگ روغن دلخواه و پس از خشک شدن کامل آن با اسپری های رنگی از فاصله مناسب و با حرکات دست در جهت های مختلف می توان رنگ دانه زیبایی به سطح کار اضافه کرد.

فوت کوزه گری این روش این است که دوری یا نزدیکی دست باعث ایجاد دانه بندی های مختلف و متنوع خواهد شد واین خود تاثیر زیادی در پایان کار بر روی پتینه خواهد گذاشت.

 

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *