لباس های محلی

ویژگی های لباس های محلی ایرانی

ویژگی های لباس های محلی ایرانی

در لباس های محلی ویژگی های خاصی وجود دارد که ذیلا به اهم آنها اشاره می کنیم:

۱-داشتن تجانس و قرابت فوق العاده با فرهنگ جامعه و به ویژه با محل مورد نظر خود؛ مثلا لباس زنان قشقایی از نظر فرهنگی کاملا تجانس و قرابت دارد ضمن آن که در کل، جامعه ی ایران با چنین لباسی الفت و انس دارد.

لباس های محلی

لباس های محلی

۲-راحتی لباس یعنی آن که این گونه لباس ها در عین این که از قطعات متعددی تشکیل شده از راحتی خاص برخوردار بوده و برای انجام اعمال روزمره ی انسان مناسب است.

۳-کامل بودن پوشاک سنتی از هر نظر، چرا که پوشاک سنتی شامل کفش مناسب و راحت، البسه ی زیروروی متناسب، پوشش سر و نیز در صورت لزوم زیورآلات، شال و کمربند با رعایت خصوصیات فرهنگی جامعه است.

لباس های محلی

لباس های محلی

۴-زیبایی-لباس های محلی مجموعه ای متناسب و هماهنگ است که ضمنا از رنگ بندی و زیبایی خاص برخوردار است.

لازم به توضیح است که تعداد قطعات، نازکی و یا ضخیم بودن لباس و همچنین رنگ بندی لباس ها در ارتباط با آداب و رسوم، خصوصیات و محیط جغرافیایی و اقلیمی است.

۵-از آنجا که یکی از بارزترین ویژگی های لباس های سنتی در آن است که به طور عمده مواد اولیه ی آن چه در مورد لباس و چه در ارتباط با کفش و کلاه و زیورآلات و غیره در داخل کشور موجود است لذا استفاده از این نوع لباس ها، استواری در برابر مدها و الگوهای بی پایه و اساس وارداتی محسوب و به نوعی به قطع وابستگی اقتصادی کمک می کند.

 

۶-لباس های سنتی با توجه به خصوصیات منطقه ی مورد استفاده خود ارایه می شود. لذا این گونه لباس ها از این نظر نیز لباس مناسبی است چرا که مناطق گرم دارای لباس های محلی با پوششی کمتر و با استفاده از موادی است که در برابر گرما به انسان تحمل بیشتری می دهد و لباس های مناطق سرد نیز دارای مشخصات مناسب برای مقاومت انسان در برابر سرما است. چنان که لباس مردم بلوچ و لباس مردم کرد هر کدام از مشخصات کلی خاصی که ذکر شد برخوردار است.

۷-در طراحی و دوخت و ارایه ی لباس های سنتی به طرح ها، نقش ها و رودوزی های سنتی که ویژه ی هر منطقه است نیز توجه کامل شده است به گونه ای که لباس های سنتی از این نظر هم دارای ارزش و اعتبار ویژه ای است.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *