VT.1.2

ویترای هنر خلق نقوش زیبا بر روی شیشه

ویترای هنر خلق نقوش زیبا بر روی شیشه

واژه ویترای به هنر نقاشی روی شیشه اتلاق می‌شود که از هنرهای بسیار اصیل و قدیمی دنیا در زمینه نقاشی است. اولین نمونه‌ی کشف شده‌ی یک اثر ویترای مربوط به منطقه آپولیا (Apulia) در جنوب ایتالیای امروزی است که زمان آن دوران هلنی در اواخر قرن سوم میلادی تخمین زده شده است.

در یک اثر ویترای،‌ از رنگ‌های مخصوص که شفاف هستند استفاده می‌شود و بنابراین شفافیت و کارکرد شیشه همچنان حفظ خواهد شد.

هرچند در گذشته این هنر برای جلوه بخشیدن و تزیین پنجره‌ها و شیشه‌های بلند کلیساها و کاخ‌ها و معماری منازل به کار می‌رفته، اما امروزه به عنوان روشی زیبا و هنرمندانه برای زینت دادن به ظروف و اشیاء دکوری و یا کاربردی مانند گلدان، ظروف پذیرایی، آینه و قاب عکس و… به‌شمار می‌آید.

به علاوه، در دوران کلاسیک از این هنر عمدتا برای ترسیم شمایل و تصاویر مذهبی و آیینی استفاده می‌شده، در حالیکه امروزه کاربردی کاملا تزئینی و روزمره دارد.

نقاشی ویترای رنگ‌های مخصوص به خود را دارد و به علت شفافیت رنگ‌ها، امکان ترکیب آن‌ها با یکدیگر و ایجاد رنگ‌های مکمل به راحتی امکان‌پذیر نیست، هرچند خود این امر باعث ایجاد اصالت و جلوه‌ای باستانی و دست‌نخورده در این هنر می‌شود.

ابزار لازم برای ویترای

رنگ‌های ویترای

-گروه اول رنگ‌های محلول در آب هستند. این رنگ‌ها نیازی به حرارت دیدن در كوره ندارند. این دسته رنگ‌ها برای نقاشی برروی بوم و همچنین بر روی وسایلی مانند آینه كه نیاز به شست‌وشو ندارند، مناسب‌تر هستند، اما در تزئین اشیاء روزمره استفاده از آن توصیه نمی‌شود.

-گروه دوم رنگ‌های مخصوص شیشه هستند كه باید در كوره حرارت ببینند. این رنگ‌ها باید حدود ۳۰ دقیقه در دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد پخته شوند و پس از پخت ثابت شده و قابل شست‌وشو خواهند بود.

-رنگ‌های گروه سوم رنگ‌های محلول در تینر هستند كه اغلب شفاف بوده و بدون حرارت دیدن در كوره نیز می‌توان ظروف رنگ آمیزی شده با آنها را با دقت و احتیاط شست.

خمیر ویترای

در اغلب آثار تزئین شده با ویترای، علاوه بر رنگ، خطوط برجسته سیاه یا سفید دیگری به چشم می‌خورند که گویی مرز میان رنگ‌ها و حدفاصل شکل‌های طراحی شده هستند. این خطوط به کمک خمیر ویترای ایجاد می‌شوند. از خمیر ویترای می‌توان برای ایجاد طرح‌های خطی برجسته استفاده كرد. خمیر ویترای هم به صورت آماده موجود است و هم این خمیر را می‌توان با پودر مل و چسب چوب و مقداری رنگ اکرلیک تهیه كرد.

 

گلدان ویترای

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *