صنایع دستی ورامین

ورامین شهری پرهنر در حاشیه پایتخت

از شهرستان‌های استان تهران است. که در جنوب شرقی تهران واقع شده‌است. شهرستان ورامین از شمال غربی و غرب با شهرستان ری، از جنوب با استان قم، از جنوب شرق به شهرستان پیشوا همسایه است.

ورامین

ورامین

از جاهای دیدنی ورامین می توان به یخچال علی آباد،دشت ورامین، مسجد جامع ورامین ،برج آرامگاه علاالدین،قلعه ایرج،امامزاده یحیی،علم کهنه گل،بقعه سید فتح الله،برج ارامگاهی یوسف رازی،آرامگاه سید الکریم،روستای خاوه،روستای پوئینک قرچک،پارک ملی کویر و منطقه حفاظت شده،کاروتنسرا یا قصر بهرام،کاروانسرای عین الرشید،کاروانسرای دیرگچین،پل باقر آباد،تالاب بند علیخان و… اشاره نمود.

ورامین

ورامین

صنایع دستی و سوغات ورامین عبارتند از:شیشه گری،سفالگری،مصنوعات سنگی،معرق،منبت،سبد بافی،قالی بافی،قلمزنی و…

شیشه گری

شیشه گری

شیشه گری: شیشه‌گری هنر شکل دادن به شیشه است. هنرمند در این هنر، ابتدا ماده شیشه را حرارت می‌دهد تا نرم و نیمه مایع شود.سپس بوسیله دستها یا ابزار مخصوص یا دمیدن اشکال زیبایی را با آن پدید می‌آورد.

از ابزار و مواد مورد استفاده در هنر شیشه گری می‌توان به ماده اصلی ساخت شیشه، سنگ سیلیس { که به منظور صرفه جویی از مخلوط خرده شیشه نیز استفاده می‌شود } اشاره کرد همچنین برای رنگی کردن بار شیشه نیز از اکسیدهای فلزی نظیر اکسید کبالت، مس، آهن، منگنز، گوگرد و… استفاده کرد. هنر شیشه گری مانند انواع روش‌های ساخت (فوتی و قالبی) و تزئینات مکمل (نقاشی و تراش) است. نقاشی روی شیشه با ابزار لازم بر روی شی اجرا می‌شود و بسته به نوع نقش و رنگ‌های به کار رفته یک یا چند مرحله پخت در کوره با حرارت مناسب صورت می‌گیرد. رنگ‌های مورد استفاده به صورت پودر و قابل ترکیب با حلال خاص و رنگ‌های محلول از اکسید فلزات تهیه شده‌است.

 

قالی:

قالی ورامین گونه‌ای قالی ایرانی و از صنایع دستی همین خطه است که امروز و در گذشته تولید می شده است.

قالی ها و فرش‌های ورامین دارای طرح‌های هندسی با تکرار هستند . معمولاً مردمان قبیله‌ای که در ورامین یا اطراف آن زندگی می‌کنند آنها را می‌بافند. قالی‌ها و فرش‌های ورامین در اندازه‌های مختلف بافته می‌شوند، امّا معمولاً در متوسط هستند . قهوه‌ای تیره یا قرمز تیره بر روی زمینهٔ خاکی یا آبی تیره، معمول‌ترین رنگ‌ها در فرش ورامین هستند. بافنده‌های روستاها و کارگاه‌ها معمولاً فارس بافت کار می‌کنند ولی عشایر با توجه به نژادشان هم از ترک بافت و هم از فارس بافت استفاده می‌کنند.

سفالگری

سفالگری

سفالگری:

سُفالگری: ساختن ظروف با گل است و به ظرف ساخته شده از این طریق سفال می‌گویند. از مشهورترین سفالینه‌ها می‌توان به کوزه و پیاله سفالین اشاره کرد. پیش از رواج شیشه سفالینه‌ها رایج‌ترین مظروفات بشر بودند. مرغوب‌ترین خاک در صنعت سفالگری خاک رس می‌باشد که به دلیل وجود مقادیر بالای آهن در آن، به رنگ سرخ است. سفالگری از نخستین صنایع بشر می‌باشد.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *