ابریشم بافی

ابریشم بافی ظریف‌ترین و زیبا‌ترین دست‌بافته‌ی جهان

ابریشم بافی ظریف‌ترین و زیبا‌ترین دست‌بافته‌ی جهان

یکی از صنایع دستی تزیینی­­_کاربردی ایران ابریشم بافی نام دارد. ابریشم بافیدست بافته‌های ظریف که با تاروپود ابریشم الوان تهیه می‌شود با عرض حدود ۹۰ سانتیمتر و طول (دلخواه و بنا به نیاز) تا ۳۰ متر تولید می‌شود.

ابریشم بافی

ابریشم بافی

نقوش این نوع دست بافته غالبا به صورت هندسی و برجسته بر روی کار نمایان است، با دستگاه نساجی سنتی (دو وردی یا چهار وردی) بافته می‌شود و ابزار کار آن همان ابزار کار نساجی سنتی است.

ابریشم بافی

ابریشم بافی

موارد مصرف ابریشم بافی

از موارد مصرف آن می‌توان به لبه‌ی یقه، سرآستین و پیش‌سینه‌ی لباس های محلی فاخر اشاره کرد. مواد اولیه‌ی آن الیاف ابریشم خالص رنگرزی شده است، رنگ ها گیاهی یا معدنی بوده که ابریشم جلای خاصی به رنگ ها و نقوش پس از بافت می‌دهد.

ابریشم بافی

ابریشم بافی

این دست بافته در سال ۱۳۶۵ هجری شمسی برنده جایزه ظریف‌ترین و زیباترین دست بافته جهان شد و جایزه یونسکو را از آن‌یک زن ایرانی به نام خانم صغرا کبیری از اهالی روستای زاوین در استان خراسان رضوی کرد. مراکز مهم تولید آن روستای زاوین، کلات نادری، راز، جرگلان، مانه و سملقان در استان خراسان رضوی است که با نقوش ترکمن و رودوزی‌های سنتی آراسته می‌شود. در سایر نقاط کشور نیز انواع بافت های مشابه با ابریشم صورت می‌گیرد که هرکدام از ویژگی خاصی برخوردار است، بعضی در طول، عرض و گاهی در انتخاب رنگ و نقوش این ویژگی‌ها به چشم می‌خورد.

ابریشم بافی

ابریشم بافی

روش نگهداری آن مانند نگهداری الیاف ابریشمی، حفاظت از رطوبت مداوم، آتش، اشعه‌ی مستقیم خورشید، سفیدکننده‌های شیمیایی و اشیای نوک‌تیز و برنده است.

منبع :کتاب هنرهای سنتی ایران در یک نگاه

مولفان:دکتر حسین یاوری،مهندس فاطمه عرفانی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *