کاشی هفت رنگ

کاشی هفت رنگ روش دلپذیر در تزیین معماری

کاشی هفت رنگ روش دلپذیر در تزیین معماری

یکی از هنر های سنتی تزیینی-کاربردی ایران کاشی هفت رنگ نام دارد و آن عبارت است از ساخت و تهیه‌ی نوعی کاشی رنگارنگ و تزیینی که از تلفیق خشت های ظریف و لعاب‌داری که هر یک‌قسمتی از طرح کلی را در خود دارد، ایجاد می‌شود.

کاشی هفت رنگ

کاشی هفت رنگ

ابعاد این کاشی ها امروزه معمولاً ۱۵ در ۱۵ سانتی‌متر بوده و دارای هفت‌رنگ متداول لاجوردی، فیروزه‌ای، قرمز، زرد، حنایی، سفید و سیاه است. با توجه با وقت‌گیر بودن نصب کاشی های معرق، در اواخر قرن نهم هجری فن ارزان‌تر و سریع‌تری بانام هفت‌رنگ، جایگزین آن شد.

کاشی هفت رنگ

کاشی هفت رنگ

این فن، ترکیب رنگ های مختلف و متعددی بر روی کاشی ممکن ساخته بود. در این شیوه، رنگ ها مجزا بوده و درون مرز های یکدیگر نفوذ نمی‌کرد، زیرا توسط خطوط رنگینی مرکب از منگنز و روغن دنبه از یکدیگر جدا می‌شد.

کاشی هفت رنگ

کاشی هفت رنگ

در بنا های دوره‌ی تیموریان کاشی‌کاری به شیوه هفت‌رنگ دیده می‌شود (مدرسه‌ غیاثیه خردگرد خواف که در سال ۸۴۶ ه.ق.) در عصر صفویه، کاشی هفت‌رنگ در قصر های اصفهان به نحوی گسترده مورداستفاده قرار گرفت و نصب کاشی های چهارگوش درون قاب های بزرگ، منظره هایی بدیع همراه با عناصر پیکره‌ای و شخصیت های مختلف، به وجود آورد.

کاشی

کاشی

مراکز مهم کاشی هفت رنگ:

از مراکز مهم تولید کاشی هفت‌رنگ در حال حاضر می‌توان به شهر های اصفهان، شیراز، مشهد و تعدادی محدودی کارگاه در تهران اشاره کرد. روش حفاظت از آن جلوگیری از اصابت ضربه های سخت و افتادن از ارتفاع است.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *