نقش گلدان

نقش گلدان نقش قالی های ایرانی

نقش گلدان در فرش های ایرانی

ترکیب نقش گلدان را با خطوط پیچ در پیچ فشرده اسلیمی و یا نگاره های گلهای تزیینی که شکل گلدان را در نظر بیننده تداعی می کند، در اندازه های مختلف و با گل های متنوع نشان می دهند که در ردیف های افقی فرش تکرار می شوند، گاهی فقط یک گلدان با انبوهی از شاخه های بلند گلها در گایین متن قرار می گیرد. استفاده از طرح های گلدانی از زمان صفویه در فرشبافی ایران رواج یافته است.

نقش گلدان

نقش گلدان

مشخصات نقشه گلدانی

در طرح گلدانی اگر فرش را چهار بخش کنیم نقشه بخشها با هم یکی نیستند. ولی در فرشهایی با طرح های دیگر، نگاره های هر چهار بخش کم وبیش با هم یکی هستند. از قالی های گلدانی زمان صفویه بیش از پنجاه تخته در موزه ها و مجموعه های خصوصی به یادگار مانده است و گرانبهاترین آنها در موزه های برلین و لندن است.

نقش گلدان

نقش گلدان

نقشه های گلدانی را با توجه به نگاره های مکمل آن نامگذاری کرده اند که معروفترین آنها عبارتند از: گلدانی ختایی، گلدانی شاه عباسی، گلدانی لچک و ترنج، گلدانی ظل السلطان، گلدانی حاج خانمی، گلدانی محرابی، گلدانی ایلیاتی، طرح گلدانی را می توان بعنوانیکی از زیباترین طرح های قالی نام برد که به صورت شکسته و هندسی ویا انحنایی و گردان در اندازه های گوناگون به صورت تک نقش و گاهی مکرر با تنوع رنگ و نقش بافته می شود.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *