نقش-زدن-بر-پارچه-10

نقاشی روی پارچه و توصیه های لازم برای انجام آن

نقاشی روی پارچه و توصیه های لازم برای انجام آن

نقاشی روی پارچه به تعدادی رنگ و یک قلم موی مناسب نیاز دارد که می توانید آنها را با پرداخت هزینۀ کمی تهیه کنید، اما این کار هنری امکانات بیشماری را برایتان فراهم می کند تا تغییری کلی در پوشاک و خانۀ خود به وجود آورید. نقاشی روی پارچه این امکان را به شما می دهد تا کارهای هنری منحصر به فردی را خلق کنید که قابل پوشیدن هستند (رایج ترین آنها تی شرت ها می باشند) یا این که روکوسنی، پرده و یا تزئینات دیواری زیبایی را طراحی کنید.

نقاشی روی پارچه

نقاشی روی پارچه

توصیه های لازم برای نقاشی روی پارچه:

نقاشی روی پارچه

نقاشی روی پارچه

  • آیا پارچه باید ١٠٠% نخی (تهیه شده از الیاف پنبه) باشد؟

ناب گراها معتقدند که بهترین پارچه ای که می شود روی آن نقاشی کرد باید ١٠٠% نخ با بافتی فشرده باشد (پارچه ای که رنگش سفید مایل به زرد ویا کرم باشد رنگ نقاشی را کمی کدر می- کند).

اما نتایج خوبی از نقاشی روی پارچه هایی از جنس ریون (ابریشم مصنوعی) و ابریشم طبیعی نیز به دست می آید. بهترین کار آن است که روی قسمت کوچکی از پارچه تست کنید تا نتیجۀ کار را ببینید.

نقاشی روی پارچه

نقاشی روی پارچه

  • بافت فشرده ودرخشندگی رنگ

اگر پارچه بافتی شل داشته باشد، رنگ قبل از خشک شدن به منافذ بین الیاف آن نفوذ می کند. این مسئله باعث کاهش درخشندگی رنگ می شود. نقاشی با جزئیات و ریزه کاری های بیشتر را نیز می توان آسانتر بر روی پارچه ای با بافت فشرده انجام داد تا بر روی پارچه ای با بافت شل.

نقاشی روی پارچه

نقاشی روی پارچه

  • آیا پارچه را قبل از کار بشوییم یا نه؟

شستن پارچه قبل از نقاشی روی پارچه به منظور زدودن آهاری است که هنگام تولید به آن زده شده و ممکن است از چسبیدن رنگ به پارچه جلوگیری کند. بعلاوه، اگر قرار است پارچه- ای آب برود، بهتر است قبل از نقاشی روی آن این کار انجام شود. برای اینکه بدانید پارچه ای قبل از نقاشی کردن روی آن نیاز به شستن دارد یا نه، چند قطره آب رویش بریزید. اگر قطرات آب روی سطح پارچه باقی ماندند، این پارچه نیاز به شستن دارد. اما اگر جذب شدند، رنگ هم همینطور عمل می کند.

تی شرت با نقاشی روی پارچه

نقاشی روی پارچه

  • از نرم کننده استفاده نکنید

اگر پارچه ای را می شویید، از نرم کنندۀ پارچه استفاده نکنید. شما می خواهید با شستن از شر مواد شیمیایی خلاص شوید نه اینکه موادی جدید به آن اضافه کنید.

  • چروک ها را از بین ببرید

پارچه را خوب اتو کنید و برای این کار وقت صرف کنید. چروک پارچه می تواند طرحتان را خراب کند.

نقاشی روی پارچه

نقاشی روی پارچه

  • از حرارت استفاده کنید

آسانترین راه برای تثبیت رنگ های مخصوص پارچه آن است که برای چند دقیقه ای آنها را اتو کنید.

اگر پارچه را از پشت کار اتو کنید، رنگ ها باز هم به خوبی تثبیت خواهند شد و دیگر نگران مالیده شدن آنها به اتو و یا قاطی شدنشان با یکدیگر نخواهید بود. راهی دیگر آن است که پارچۀ نسوز مخصوص اتو پرس را روی کار خود قرار دهید و سپس اتو کنید. اقلاً ٢٤ ساعت صبر کنید و اجازه دهید تا رنگ کاملاً خشک شود و بعد اتو کنید. اگر تعداد کارتان زیاد است، می توانید از خشک کن استفاده کنید. نمونه ای کوچک را با درجه حرارتی بالا برای نیم ساعت با خشک کن حرارت دهید. سپس آن را بشویید تا پی ببرید که خشک کنتان به اندازۀ کافی گرم بوده یا نه.

کوسن و نقاشی روی پارچه

کوسن و نقاشی روی پارچه

  • اجازه دهید رنگ ها به درون یکدیگر نفوذ کنند

تر کردن پارچه با آب تمیز قبل از نقاشی روی پارچه باعث می شود تا رنگ ها مانند یک نقاشی آبرنگ به درون یکدیگر نفوذ کنند. اما زیاد به پارچه آب نزنید چون باعث رقیق شدن رنگ ها می شود. در واقع پارچه باید نم داشته باشد نه اینکه آب از آن بچکد.

کوسن و نقاشی روی پارچه

کوسن و نقاشی روی پارچه

  • با ملایمت نقش و نگار بیاندازید

اگر هنگام نقش انداختن روی پارچه با مهر و شابلون سطح کارتان کمی نرم باشد نتیجۀ بهتری می گیرید. برای این کار یک حولۀ کهنه مناسب است. اگر نمی خواهید از حوله استفاده کنید، یک ورق مقوای کلفت را با کاغذ مومی بپوشانید (تا بشود آن را تمیز کرد) و از آن استفاده کنید.

نقاشی روی پارچه

نقاشی روی پارچه

  • زدودن رنگ ها با سفید کننده

برای زودن رنگ هایی که روی پارچه ریخته شده می توان از مادۀ سفید کننده استفاده کرد. این کار ممکن است نتایجی دور از انتظار و غیر قابل پیش بینی به همراه داشته باشد، بنابراین نمونه-ای کوچک از پارچه را تست کنید. از یک قلم موی ارزان قیمت برای مادۀ سفید کننده استفاده کنید چون قلم مو را سریع خراب می کند، و از دستکش استفاده کنید تا مادۀ سفید کننده با پوستتان تماس پیدا نکند. معلوم است که این ماده روی رنگ های تیره بهتر عمل می کند. برای اینکه اثر مادۀ سفید کننده را متوقف کنید، پارچه را بشویید. (اگر در جایی خوانده اید که برای متوقف کردن اثر مادۀ سفید کننده باید پارچه را در سطلی از آب با یک یا دو پیمانه سرکۀ سفید  آب کشی کنید، تحقیق بیشتری انجام دهید تا متوجه شوید که مخلوط کردن سرکه و مادۀ سفید کننده گاز کلر تولید می کند که سمی است.)

نقش زدن بر پارچه

نقش زدن بر پارچه

طرح هایی که فقط روی قسمت جلو یا پشت کار می شوند

وقتی یک تی شرت را از طریق نقاشی روی پارچه رنگ می کنید یادتان باشد که چند ورق روزنامه، یک تکه مقوا و یا پلاستیک را درون تی شرت قرار دهید تا رنگ به طرف دیگر آن پس ندهد.

منبع

سایت about.com

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *