4seasons_edited-1_med

نقاشی موزاییک ساخته شده از کاشی، صدف، سرامیک

نقاشی موزاییک ساخته شده از کاشی، صدف، سرامیک

موازییک در فرهنگ لغت فارسی به معنای ” تکه تکه به هم پیوستن” می‌باشد، و نقاشی موزاییک هنر چیدمان قطعات سخت رنگی به منظور ایجاد یک نقش است. این هنر یکی از هنرهای با ارزش است که علاوه بر اینکه قابل استفاده بر روی سطوح مختلف و  وسایل قابل حمل مانند میز و صندلی است در مکان‌ها و فضاهایی عمومی مانند پارک‌ها و خیابان‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد تا ظاهری زیبا به شهر ببخشد.

میز با هنر نقاشی موزاییک

این صنعت و هنر دستی که تراوشات ذهن یک هنرمند با ذوق و سلیقه است مانند بسیاری از هنرهای دیگر پیشینه تاریخی خوبی دارد. آنچه که ما در مورد تاریخچه هنر نقاشی موزاییک می‌توانیم بگوییم، استناد به آثار به جا مانده در بسیاری از دیوارها و کف پوش‌های مربوط به شهر رم است.  بنابراین می‌توان منشأ اصلی نقاشی موزاییک را ایتالیا دانست. اما موضوع به این ختم نمی‌شود زیرا کشف قدیمی‌ترین اثر نقاشی موزاییک تا به امروز در منطقه بین النحرین است که به دوره در ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد  بر می‌گردد. این مساله محققان وکاشفان این حوزه هنری را بر آن می‌دارد تا در مورد تاریخچه هنر نقاشی موزاییک تجدید نظر کنند. لازم به ذکر است که در ایران سلسله ساسانیان شروع کننده این هنر بوده و بعد از آن نسل به نسل این هنر به ارث رسیده و تا به امروز نیز باقی مانده است.

نقاشی موزاییک

مراحل نقاشی موزاییک

  • تهیه مواد اولیه و مصالح: مصالح مورد استفاده در این هنر می‌تواند کاشی، صدف و گوش ماهی، سرامیک، جواهرات بدلی، ظرف‌های سفالی و شکسته شده چینی، انواع مهره و حتی آینه باشد.
  • انتخاب سطح زیرکار: برای زیر کار سطوح مختلفی از جمله چوب‌های mdf خام مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته این نکته رادر نظر بگیرید که ضخامت چوب باید با توجه به سنگینی کار تعیین شود.
  • انتخاب طرح یا الگو: هنرمند ن در انتخاب الگو آزادی عمل دارد چون معمولاً اکثر طرح‌ها بر روی موزاییک قابل اجرا است. این طرح و الگوها می‌توانند واقعی یا ساخته و پرداخته‌ی ذهن فرد باشد.
  • اجری کار: برای اجرای کار از ابزار مخصوص به هنر نقاشی موزاییک که شامل انبر مناسب جهت شکستن، چسب، عینک ایمنی، ماژیک، سوهان، ملات و موارد جزیی دیگر می‌باشد استفاده می‌شود.

به این ترتیب می‌توان با ترکیب خلاقیت و ابزار ساده و ارزان  یک اثرهنری خیره کننده و چشم نواز نقاشی موزاییک خلق کرد.

ابزار نقاشی موزاییک

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *