tie-dye-1

نقاشی روی پارچه و نقش ابروباد بر روی لباس

نقاشی روی پارچه و نقش ابروباد بر روی لباس

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه می‌توان یک تی ‌شرت ابر و بادی با نقاشی روی پارچه داشته باشید؟ در اینجا یاد می‌گیرید که چطور این کار را  انجام دهید. شما به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • ۲ یا ۳ رنگ متفاوت
 • بطری فشاری (مثل بطری‌های سس کچاپ)
 • تی شرت سفید
 • خاکستر سودا
 • نوارهای لاستیکی
 • کیت رنگ

در ایجاد نقاشی بر روی پارچه به روش ابر و باد نیازی به قلمو و آشنایی با اصول نقاشی نیست بلکه این کار به سادگی و با ابزارهای فوق صورت می پذیرد.

نقاشی روی پارچه به شیوه ابر و بادی

 

مراحل کار نقاشی روی پارچه به شیوه ابر و بادی

 1. از بطری برای ترکیب رنگ‌ها استفاده کنید. بطری‌های سس برای این کار مناسب‌اند. رنگ را در بطری بریزید و به آن آب اضافه کنید. به خوبی تکانش دهید و آن را به کناری بگذارید. توجه داشته باشید بعضی رنگ‌ها خود در بطری عرضه می‌شوند و لازم به ترکیب آن‌ها نیست.
 2. حالتی شرت سفید را که می خواهد بر روی آن نقاشی روی پارچه صورت پذیرد را در آب بخیسانید. سپس آن را به خوبی بچلانید، به طوری که تنها نم داشته باشد و نه اینکه آب از آن بچکد. آن را روی سطح مسطحی قرار دهید و انگشتتان را در مرکز آن قرار دهید. این نقطه مرکز شکل مارپیچ شما خواهد بود.
 3. انگشتتان را در مرکز قرار دهید و شروع کنید به چرخاندن تی شرت به دور آن. این کار را ادامه دهید تا زمانی که همه‌ی تی شرت دور انگشت شما جمع شود. طول آن ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر خواهد بود.
 4. حالا باید تی شرت را با نوار لاستیکی بپوشانید.
 5. به سراغ سینک آشپزخانه بروید، راه آب را ببندید و آن را پر از آب کنید. مقدار کافی ازخاکستر سودا را به آن بیافزایید. آب را هم بزنید تا خاکستر سودا در آن مخلوط شود.
 6. لباس را در سینک قرار دهید و بگذارید تا بین بیست دقیقه الی یک ساعت و نیم در این محلول غوطه ور بماند.
 7. سپس لباس را از سینک بیرون بیاورید آن را به خوبی بچلانید. به هیچ وجه آن را آبکشی نکنید.
 8. حالا به سطح صاف و مسطح بازگردید و پلاستیکی روی آن قرار دهید. این بخشی از کار کمی کثیف کاری دارد. بطری رنگتان را بیاورید و تی شرت را با آن رنگ کنید. هیچ نقطه‌ی سفیدی باقی نگذارید. رنگ‌ها را طوری که دوست دارید می‌توانید با هم ترکیب کنید.
 9. یک کیسه‌ی زباله پیدا کنید و تی شرت را به مدت ۲۴ ساعت در آن بپوشانید.
 10. پس از یک روز کامل رنگ‌ها به خورد لباس می‌رود. لباس ابروبادی  مزین به نقاشی روی پارچه را زیر آب گرم ببرید و آنقدر آبکشی کنید تا همه‌ی رنگ‌های اضافی از بین برود.
 11. حال زمان آن رسید است که نوار لاستیکی را باز کنید و شاهکارتان را ببینید.
 12. وقتی که آن را حسابی با دست شستید، تنها لباس را برای بیست دقیقه در شوینده با آب گرم قرار دهید. پس از آن، در خشک کن بیاندازید، حالا یک لباس زیبا با نقاشی روی پارچه دارید که کار هنری خودتان است.

tie-dye3-1024x1024

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *