مینا کاری-اصفهان

میناکاری هنر اصیل ایرانی و آشنایی با روش تولید آن

میناکاری هنر اصیل ایرانی و آشنایی با روش تولید آن

اگر به اصفهان و شیراز سفر کرده باشید یا گذرتان به خیابان ویلای تهران افتاده و یا حتی فروشگاه‌های صنایع دستی هتل ها و فرودگاه بین المللی امام خمینی رفته باشید ظروف زیبای میناکاری شده نظر هر ببینده‌ای را به خود جلب می‌کند. مینا کاري هنر درخشان آتش و خاک است، با رنگ‌هاي پخته و درخشان که سابقه آن به ۱۵۰۰سال پیش از میلاد میرسد. این هنر چشم نواز و زیبا یکی از آثار هنری کشور است که از صنایع پرطرفدار و مورد علاقه توریست‌ها و مسافران خارجی است. البته ناگفته نماند که این زیبایی با قیمت این محصولات گره خورده است بطوریکه ممکن است برای خرید یک بشقاب کوچک میناکاری شده مجبور به پرداخت مبلغی بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان شوید. هرچند قیمت هر محصول میناکاری با توجه به روش تولید آن و ظرافت کار متفاوت است.

ظروف میناکاری

در ادامه این مقاله به معرفی انواع محصولات و روش‌های ساخت مختلف این هنر می‌پردازیم.

موارد استفاده از میناکاری

مینا سازان آثار متفاوتی را تولید می‌کنند که برخی از رایج‌ترین آنها چنین هستند:

بشقاب، گلدان، کاسه و قدح، قابهای عکس، تابلوهای مینا که با هنرهای دیگر مانند طلاکاری، خاتمکاری، مینیاتور و جواهرسازی ترکیب می‌شود.

درها، پنجره‌ها و ضریح‌های میناکاری شده در مکانهای مذهبی و برای مقابر ائمه شیعه در کربلا، نجف، سامره، مشهد، قم، حضرت عبدالعظیم و اماکن متبرکه دیگر.

اشیای تزیینی: جعبه‌های آرایش زنانه، جعبه‌های خاتمکاری و میناکاری، سرویس چایخوری وشربتخوری، قلیان، جعبه قرآن، زره، آیینه، قلمدان، کمربند، حباب‌های میناکاری، گلاب پاش، آلبوم عکس، انفیه‌دان و غلاف خنجر.

زیورآالت: گوشواره، سینه‌ریز، گلوبند، انگشتر و مدال.

زیورآلات مینا کاری

روش‌های تولید ظروف میناکاری

مینای حجره‌ای یا خانه‌بندی

مینای حجره‌ای نوعی از میناست که به وسیله مفتول‌های فلزی که روی سطح کار لحیم می‌شوند پدید می‌آید. این مفتول‌ها با کمی نقره در جای خود ثابت شده و در نتیجه بصورت حجره‌هایی در می‌آید که داخل آن‌ها را با رنگ‌های مینایی پر می‌کنند.

مینا کاری - مینای حجره ای

مینای سیاه

یک گونه از «مینای خانه‌بندی» به‌شمار می‌آید که به «مینای صائبین» نیز معروف است. این شیوه میناکاری، به طور عمده در جنوب کشور و به ویژه در اهواز انجام می‌شود. صائبین مندایی اقلیتی بسیار محدود در استان خوزستان  از پیروران یحی نبی هستند. صابئین مندایی در خوزستان با شغل طلا سازی وفروش آن شناخته می شوند. هنر مینا کاری بر روی طلا و نقره گونه‌ای از صنایع دستی منحصر به این قوم است و غیر از ایشان کسی به این هنر – صنعت  اشتغال ندارد.

مینا کاری - مینای سیاه

مینای نقاشی

در این روش زمینه یا ورقه مس را به شکل دلخواه در آورده و دوغاب می‌دهند، سپس جسم مسی را لعاب داده و پس از لعاب کاری روی آن نقاشی کرده و دوباره حرارت می‌دهند. کارهایی که دارای زمینه رنگی هستند می بایست  طلاکاری شوند. طراحی در این نوع مینا به دو صورت انجام می‌شود، یا مستقیم بوسیله مداد روی کار طرح می زنند و سپس نقاشی می‌کنند و یا طرح را با روش سوزن کردن روی ظرف می‌نشانند. این روش رایج‌ترین روش میناکاری در عصر حاضر است.

مینای نقاشی شده - میناکاری

مینای مرصع

در این نوع مینا دانه‌هایی به شکل یاقوت و به رنگ‌های مختلف بر روی ظروف مینا توسط کمی لعاب و آب به دانه چسبانده می‌شود. معمولا محل‌هایی که می‌خواهند دانه‌های یاقوت را بچسبانند لعاب نمی‌دهند، بلکه باید به صورت مسی باشد تا دانه‌ها بهتر و زیباتر در آن جای گیرد.

این هنر امروزه کمتر متداول است و در گذشته بر روی حمایل‌ها، غلاف شمشیر، چایخوری و امثالهم کاربرد داشته است.

مینای روحی

در این نوع مینا اغلب فلز‌های قیمتی از قبیل طلا و نقرع بکار می‌برند. ابتدا نقوش را بر روی فلز قلمزنی حکاکی می‌کنند و سپس با استفاده از رنگ‌های مینایی شفاف به رنگ آمیزی آن می‌پردازند. این نوع رنگ‌ها به دلیل اینکه جسمیت ندارد و شفاف است، به رنگ‌های روحی معروف است.

مینای زمینه برجسته

در این روش نگاره‌ها وخطوط مورد نظر را برروی شیء حک کرده و سپس شکاف‌هایی را که به این نحو ایجاد می‌شود، با لعاب‌های رنگی پر کرده و درکوره با حرارت کافی قرار می‌دهند.

مینای مرصع - میناکاری

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *