زیلو

میبد شهر زیلوهای رنگارنگ

میبد شهر زیلوهای رنگارنگ

میبد یکی از شهرستان های یزد است.این شهرستان  از شرق و شمال به شهرستان اردکان، از جنوب و غرب شهرستان صدوق (به مرکزیت اشکذر) محدود می‌شود.

میبد شهر زیلوهای رنگارنگ

میبد شهر زیلوهای رنگارنگ

از دیدنی های این شهر زیبامی توان به مسجد جامع رکن آباد،مسجد جامع فیروزآباد،مسجد جامع میبد، امامزاده میر شمس الحق،قلعه مهرجرد میبد،یخچال تاریخی،روستای مزرعه،موزه زیلو،کاروانسرای کچلگ، موزه تخصصی سفال، امامزاده بی بی خدیجه،قلعه بارچین،کاروانسرای شاه عباس  ،  چاپارخانه،برج محمودآباد،برج کبوترخانه،آب انبار کلار،نارین قلعه و… اشاره نمود.

باقلوا

باقلوا

سوغات و صنایع دستی میبد عبارتند از:

زیلو،کاشی،سرامیک،سفال،خورجین بافی،دارایی بافی،پارچه نخی، فرش،شعر بافی،ترمه بافی،زری بافی، مخمل، شمد، چادرشب، باقلوا، قطاب،  پشمک،سوهان آردی،کیک یزدی،حاجی بادام،نان برنجی،نان پنجره ای،کیک تخته ای و …

زیلو

زیلو

زیلو:

زیلو از زیراندازها و بافته‌های روستایی ایران است که در مناطق گرم ایران به ویژه یزد و میبد بافته می‌شود و قدیمی‌ترین زیلوی یافت شده در ایران، زیلویی است که اکنون در مسجد جامع میبد قرار دارد که در سال ۸۰۸ هجری قمری بافته شده است. زیلوبافی از صنایع دستی روستایی معمول در میبد است که تا چند سال قبل صدها خانوار از بافتن آن امرار معاش می‌‌کردند اما در حال حاضر تعداد اندکی از بافندگان سنتی این رشته در میبد باقی مانده اند.

دارایی بافی

دارایی بافی

دارایی بافی:

دارایی در زبان فارسی معادلی است برای بیان پارچه ‌ای که در لاتین آنرا “ایکات” می ‌نامند.ایکات، خود نیز از واژه مالایایی “منجیکات” که به معنی بستن یا گره زدن و یا پیچاندن است، گرفته شده است.بافت دارایی به سه روش دارایی تاری، دارایی پودی و دارایی دو گانه صورت می‌ گیرد.

سفال

سفال

سفالگری:

سفالگری یکی از قدیمی‌ترین صنایعی است که زادگاه آن میهن کهنسال ما ایران است . شاید اولین صنعت ساخته دست بشر از خاک بوده است. قرائن موجود از آثار کشف شده گویای این حقیقت است که تاریخ سفالگری در ایران از هزاره هشتم پیش از میلاد آغاز شده است. مردمان آن دوران علاوه بر کشاورزی برای کارهای روزانه و مراسم مذهبی اشیاء گوناگونی را می‌ساختند که پس از قرن‌ها تکامل و کشف آتش به شکل سفال در آمد.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *