ملیله کاری

ملیله کاری هنر ظریف کاری با نقره

ملیله کاری هنر ظریف کاری با نقره

یکی از صنایع‌دستی تزیینی_کاربردی ایران ملیله کاری نام دارد. ملیله سازی هنر_صنعتی است که در آن فلز طلا و یا نقره را به‌صورت مفتول های نازک (با سطح مقطع دایره‌ یا چهارگوش و مضرس کردن لبه ها) تبدیل کرده و سپس مفتول های آماده‌شده را در قالبی که از قبل تهیه‌شده به‌وسیله‌ی انبری ظریف فرم داده و نقش اندازی می‌کنند، سپس ماده‌ای به نام جوش نقره را در محل اتصال ها می‌گذارند.

ملیله سازی

ملیله سازی

آنگاه با حرارت، اتصال بین مفتول ها انجام می‌پذیرد. پس‌ازآن کار را بیرون آورده عملیات پرداخت و نصب ملحقات (گیره، حلقه، سنگ های قیمتی یا نیمه قیمتی) انجام می‌گیرد.

ملیله کاری

ملیله کاری

نقش های به کار رفته در ملیله کاری:

مهم‌ترین ریزنقش های به‌کاررفته در ملیله کاری زنجان شامل: برگ فرنگ، واو، یک‌چشم، سه چهارچشم، کور ملیله و … است. معمولاً با ملیله‌ ی طلا، زیورآلاتی چون سینه‌ریز، گردنبند، انگشتر و گوشواره تهیه می‌کنند و با ملیله‌ ی نقره ظروفی مانند سینی، شیرینی‌خوری، قاب عکس، شمعدان، گیره‌ی استکان و لیوان و زیورآلات تهیه می‌شود.

ملیله کاری

ملیله کاری

اصفهان، زنجان و تهران از مراکز مهم تولید ملیله است. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشیای نوک‌تیز و برنده و ضربات مکانیکی بوده و با آب جوش و پودر رخت‌شویی قابل شستن و براق کردن است.

ملیله

ملیله

قدیمی ترین اشیاء آثار ملیله کاری هنر ظریف کاری با نقره ایران به روایت اکثر محققان به سالهای ۵۵۰ تا ۳۳۰ ق . م تعلق دارد . آثار به دست آمده در « دورالورپوس » گواه آن است که طی سالهای ۳۳۰ تا ۲۲۴ ق .م نیز ساخت مصنوعات ملیله در ایران ، رواج قابل ملاحظه ای داشته است . همچنین در آثار کشف شده از شوش ، همدان و گنجینه جیحون می توان به قدمت این هنر پی برد .

منبع:

کتاب هنر های سنتی ایران در یک نگاه/ مولفان: دکتر یاوری،مهندس عرفانی

http://www.irandeserts.com/

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *