گلیم دورو

گلیم دورو هنر نقش بر تار و پودهای رنگین

گلیم دورو هنر نقش بر تار و پودهای رنگین

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران گلیم دورو نام دارد. گلیم بافی یکی از دستبافته های سنتی ایران است که به علت ارزانی قیمت (نسبت به قالی) و به دلیل زیبایی و سادگی نقوش از اهمیت خاصی برخوردار است.

گلیم دورو

گلیم دورو

قدیمی ترین نمونه به دست آمده مربوط به دوره اشکانیان است. تارهای گلیم از نخ پنبه ای پرتاب و پود آن از پشم های الوان و گاه ابریشم است. روش بافت گلیم بدین صوت است که در مرحله ی اول دار را با نخ پنبه ای پرتاب، تار کشی کرده و سپس شروع به بافت به روش پود گذاری میکنند.

گلیم دورو

گلیم دورو

بافت گلیم در اکثر نقاط ایران رواج داد و از روی نقش و رنگ آمیزی آن می توان مجل تولید ا حدس زد. به طور مثال گلیم های بیجار نقش گل سرخ دارد و گلیم های هرسین دارای نگاره های خاص خود و. ولی د مجموع گلیم های تولید شده در استان های کردستان، فارس، کمانشاه و اردبیل از شهرت، کیفیت و اصالت بیشتری به لحاظ نقش و رنگ برخوردارست. انواع رنگ های زیبا، زنده و شاد در بافت گلیم استفاده می شود.

گلیم دورو

گلیم دورو

نقوش گلیم به طور معمول، هندسی است و در هر استان بنا به نقوش مرسوم، طرح های خاصی را می بافند. بافت گلیم و مصرف آن چنان با زندگی عشایر عجین شده که به غیر از زیر انداز، مصارفی چدن انواع کیسه ها و خورجین ها، رختخواب پیچ، جل اسب و گاه تزئین دیوار های عشایر و وسایلی چون زیرانداز (گلیمچه، مسند، کناره و پلاس)، سجاده، سفره، روکرسی، خورجین، چنته، جوال، نمکدان، جل اسب، مفرش، ننو و … تهیه می کنند و هر دوروی آن قابل استفاده است.

گلیم دورو

گلیم دورو

روش نگهداری آن حفاظت از بید، رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم، صابون یا شوینده های غیر اسیدی قابل شستشو است.

منبع: کتاب هنرهای سنتی ایران

مولفان: دکتر یاوری،مهندس عرفانی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *