صنایع دستی کاشمر

کاشمر سرزمین زعفرانی مسگران

کاشمر سرزمین زعفرانی مسگران

کاشمر که یکی ازشهرستان‌های خراسان رضوی است، از شمال به نیشابور و سبزوار، از مشرق به تربت حیدریه، از جنوب به گناباد و از مغرب به بردسکن متصل می‌شود.

کاشمر

کاشمر

جاهای دیدنی کاشمر عبارت‌اند از: روستای نامق، یخدان فرو رفته، منطقه کوهسرخ، قلعه گبر حصار، مدرسه علمیه حاج سلطان العماء، آرامگاه حسن مدرس، مسجد جامع، امامزادع سید مرتضی، باغمزار، برج کشمیر، تپه باستانی کندر، قلعه آتشگاه، قلعه پسر و … .

سوغات کاشمر

سوغات کاشمر

صنایع دستی و سوغات کاشمر

از سوغات و صنایع دستی کاشمر می‌توان به گیوه‌های کاشمری، قالي دست بافت، ريسندگي، نمد، مالي ، زيلو بافي، گليم‌بافي، سبدبافي، حصيربافي ، سفال‌گري ، مسگری ، نجاری ، اهنگری، کشمش سبز، زعفران و … اشاره کرد.

 قالی کاشمر

قالی کاشمر

قالی بافی:

قالی یا فرش نوعی زیرانداز بافته شده از الیاف پنبه، پشم و در بعضی موارد ابریشم است که معمولاً برای پوشش زمین به کار می‌رود. از آنجا که قالی و فرش همیشه نقش‌های زیبا بر خود داشته‌اند، امروزه به جنبهٔ تزئینی آن نیز توجه می‌شود. قالیچهٔ مود خراسان به شیوهٔ قالی‌های مشهد بافته می‌شود و در بین تولیدات خراسان از بهترین‌هاست؛ اما ازآنجاکه تولیدات آن بسیار ناچیز است، تعداد بسیار کمی روانهٔ بازار می‌شود. اندازهٔ قالیچهٔ مود ۸ متر مربع است. رنگ قالی‌ها هم‌خوان و معمولاً تیره‌است.

مسگری

مسگری

مسگری:

مسگری یکی از حرفه های سنتی است که در آن صنعتگر با چکش کاری روی مس با ابزارهای مختلف ، ظروف متنوعی همچون سینی، دیگ، مجمعه، پارچ و… می سازد. مسگران ورقه ساز، صنعتگرانی بودند که از ضایعات و شمش های مس ورقه مس را تهیه می نمودند. ایشان شمش هارا کوبیده و یا با دستگاه نورد، به صورت ورقه درآورده و به قطعات مختلف می بریدند. صنعتگران مسگر نیز ورقه های آماده را از مسگران ورقه ساز تهیه نموده و به صورت ظروف مورد نیاز مردم تولید می نمودند.

گیوه بافی

گیوه بافی

گیوه بافی:

نوعی پاپوش تابستانی، سبک، بادوام و مناسب برای راهپیمایی‌های طولانی، ویژه مردان روستایی و از جمله صنایع دستی مناطقی از ایران است. در استان فارس، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه تولید گیوه رواج دارد همچنین تولید گیوه در استان مرکزی نیز وجود داشته که به مرور زمان بسیار کم شده. همه مراحل تولید این پاپوش، دستی است و عموماً از نخ قالی، نخ ابریشم و کف آن از پارچه، چرم یا لاستیک است.

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *