چاقو سازی

چاقو سازی هنری صنعتی و کاربردی

چاقو سازی هنری صنعتی و کاربردی

یکی از صنایع دستی تزیینی_کاربردی ایران چاقو سازی نام دارد که هنر-صنعتی پر پیشینه و دارای سابقه ای کهن است و بهترین سلاح ها توسط هنرمندان مرتبط با این هنر ساخته می شده است. سابقه ی این هنر به دوره ی حکومت مادها بر می گردد، زیرا در آثار کشف شده از آن دوره سلاح های دست ساز و زیبا به دست آمده است.

چاقو سازی

چاقو سازی

مواد اولیه ی هنر چاقوسازی به طور عمده آهن است و دسته ی چاقو را از شاخ گوزن، صدف، چوب، فیبر و یا عاج تهیه می کنند، در گذشته روی دسته شمشیرها و غیره را مرصع کاری نیز می کرده اند و این کار امروزه به صورت ساده تری انجام می گیرد.

چاقو سازی

چاقو سازی

ابزارکار چاقو سازان چکش، پتک، قیچی، کوره و… است. روش کار بدین صورت است که استادکار در کنار کوره ی آتش، آهن را گداخته و با ضربات پتک آن را به شکل انواع چاقو، کارد، گزلیک، قند شکن و… در آورده سپس با نهایت هنرنمایی و با استفاده از ابزار ساده، از جنس شاخ حیوانات یا عاج دسته ی آن را کار می گذارند، پس از اتمام کار، چاقو را تیز کرده و آب کرم می دهند. معمولا چاقوسازان زنجان، نام خود را بر روی تیغه ی چاقو حک می کنند. جواهر، ملیله، صدف و عاج از تزییناتی است که این هنرمندان در تولیدات خود به کار می برند.

چاقو سازی

چاقو سازی

از چاقوهای کوچک تزیینی که به عنوان جاکلیدی استفاده می شود تا شمشیرهای بزرگ، از تولیدات چاقوسازان است. شهر زنجان به این حرفه در صنایع دستی ایران معروفیت پیدا کرده است، ولی در اصفهان، مهریز (در استان یزد)، خراسان، قزوین، شیراز، تبریز، مراغه و بناب نیز عده ای به تولید مشغول هستند.

چاقو سازی

چاقو سازی

دسته ی چاقو، شمشیر و … محل هنرنمایی این هنرمندان است که از نشاندن جواهر و انواع نقوش استفاده کرده و در هر چه زیباتر شدن آن می کوشند. حالت فنریت، تیزی دایمی و در نهایت خوش دستی از خصوصیات چاقوهای زنجان است. چاقوی کوچک جیبی و قلم تراش (که ابزار کار خوشنویسان است) دیگر تولیدات را تشکیل می دهند.

کتاب هنرهای سنتی ایران در یک نگاه

مولفان: دکتر یاوری ،مهندس عرفانی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *