میناتور هنری ظریف و زیبا

نگارگری یا مینیاتور هنری با ظرافت بسیار

مینیاتور یا نگارگری در اصل به نقاشی‌های و پرداخت کاری‌های بسیار ظریفی اطلاق می‌شود که پیرامون به تصویر کشیدن صحنه‌های از کتب مقدس مسیحیان توسط هنرمندانی که غالباً از راهبان دیرهای کاتولیک بودند، انجام می‌شده است.

مینیاتور (نگارگری)نقاشی ایرانی

مینیاتور (نگارگری)نقاشی ایرانی

تاریخچه مینیاتور یا نگارگری:

در گذشته واژه مینیاتور یا نگارگری برای نسخ خطی و تذهیب کاری‌ها و در مواردی برای شمایل نگاری‌های بسیار کوچک استفاده می‌شد، ولی از قرن هفتم میلادی به بعد دلیل یک خطای لفظی برای تمامی تصاویر و تزیین‌های فرعی و اصلی نسخ خطی به کار رفت. اما دایره المعارف مصاحب در برابر واژه مینیاتور تعریف و تحلیل دقیق‌تری ارایه می‌دهد: “نوعی نقاشی که شیوه پرداختن به ان قدیمی است و از مشخصات آن دقت در آراستن و پیراستن جزئیات و عموماً کوچکی نسبی اندازه تصویر است. کلمه مینیاتور از کلمه لاتین minium به معنای سرنج و شنگرف (گیاهی است خاردار و بر زمین چسبیده، بیخی سطبر و سرخ دارد) مشتق شده است، زیرا در قرون وسطی حاشیه صفحات کتاب‌های خطی را با این ماده زینت می‌دادند.

هنر مینیاتور(نگارگری)

هنر مینیاتور(نگارگری)

بعدها هرگونه نقاشی کوچک و دقیقی را مینیاتور  یا نگارگری نامیدند. این واژه در دوره صفویان و همزمان با افزایش مراودات با اروپاییان برای نقاشی‌های ظریف ایرانی به کار رفت، اما امروزه به جای واژه میناتور از نگارگری استفاده می‌شود.

استفاده از هنر مینیاتور(نگارگری) در جلد کتاب

استفاده از هنر مینیاتور(نگارگری) در جلد کتاب

سیر تاریخی مینیاتور یا نگارگری ایرانی به گذشته های دور پیش از ظهور اسلام میرسد اما میتوان گفت زمانی که ایرانیان توانستند در قرن سوم هجری قمری به دربار عباسیان وارد شوند نقاشی ایران پس از یک دوره رکود جانی دوباره گرفت.

استفاده از چهره و طبیعت در هنر مینیاتور(نگارگری)

استفاده از چهره و طبیعت در هنر مینیاتور(نگارگری)

مواد و ابزار مینیاتور یا نگارگری

رنگ: در مینیاتور یا نگارگری رنگ‌ها باید مات باشند، بنابراین فقط می‌توان از رنگ‌های معدنی استفاده کرد. رنگ‌های گیاهی شفاف هستند و برای مینیاتور (نگارگری)مناسب نیستند. مات بودن رنگ‌ها از آن جهت ضروری است که اغلب لایه‌های متوالی رنگ را روی هم قرار می‌دهند تا نمود داشته باشد. با کاربرد رنگ شفاف به جای آن که مایه رنگ خالص مطلوب بوجود آید سبب ایجاد رنگ بینابینی می‌شود.

رنگ معدنی

رنگ های معدنی در مینیاتور(نگارگری)

بست: سه نوع ماده چسبنده به عنوان بست به کار می‌رود: سریشم، صمغ عربی و سفیده تخم مرغ. در قدیم سفیده تخم مرغ را به خاطر آن که سبب دوام بسیار زیاد رنگ‌ها و مقاومت آن‌ها در برابر رطوبت می‌شد، ترجیح می‌دادند.

آهار: برای آن که رنگ طلایی درخشنده درآید، کاغذ نقاشی و تذهیب را از قبل باید آهار داد، زیرا کاغذ بدون آهار مقداری از طلا را جذب می‌کند و در نتیجه طرح را نمی‌توان صیغل داد. سفیده تخم مرغ را با که با زاج سفید رقیق شده برای آهار استفاده می‌کنند.

کاغذ زرافشان: کاغذهای زرافشان در نقاشی و به خصوص برای انواع خاصی از خطاطی مناسب بودند. ذرات پودر طلا (با اندازه و شکل‌های مختلف) را بر روی سطح کاغذ می‌پاشیدند. این کار را وقتی کاغذ براق شده و آهار خورده و هنوز تر است انجام می دهند.

کاغذ ابری: کاغذ ابری که کاغذ سایه نیز خوانده می‌شود دست کم از قرن پانزدهم میلادی برای صفحات کتاب، داخل صحافی‌ها و گاه برای خود صفحات به کار رفته است.

کاغذ ابری

کاغذ ابری

قلم مو: قلم مویی که در زمان قدیم برای خلق آثار نفیس به کار می‌رفت با قلم موهای جدید کاملاً فرق داشت و آن را از موی گلوی بچه گربه سفید دو ماهه که پشمش بلند بود می‌ساختند. برای همین نقاشان در خانه خود گربه پرورش می‌‌دادند تا بهترین کیفیت مو را بدست آورند.

در مینیاتور ایرانی مکتب‌های مختلفی وجود دارد که در مطلبی دیگر به آن خواهیم پرداخت.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *