مجسمه های مومی

مجسمه های مومی هنر سنتی احیاگر

مجسمه های مومی هنر سنتی احیاگر

یکی از صنایع دستی تزیینی ایران مجسمه های مومی نام دارد. این هنر سنتی و زیبا، ترکیبی از چند هنر دیگر از جمله: پیکره سازی، لباس های محلی، پاپیه ماشه، نقاشی و. است.

مجسمه های مومی

مجسمه های مومی

برای ساخت عروسک ابتدا نمونه‌ی گلی عروسک، تهیه شده و سپس، بعد از قالب گیری با گچ، ظرف حاوی موم، پارافین، کارنئوپ یا اوپه به اضافه رنگ مورد نظر (که معمولا چند قطره قهوه‌ای است) را داغ کرده و موم داغ شده را درون قالب می ریزند.

مجسمه های مومی

مجسمه های مومی

پس از سرد شدن، حفره های ریزی به وسیله‌ی سوزن در محل کاشت مو ایجاد کرده و دسته های کوچک مو ایجاد کرده و دسته های کوچک مو را به وسیله ی چسب چوب در سوراخ ها قرار می دهند، آنگاه هنرمند نقاش، چشم ها، لب ها و… را نقاشی می کنند.

مجسمه های مومی

مجسمه های مومی

بدن عروسک را معمولا با روش پاپیه ماشه تهیه می شود. سپس لباس مورد نظر را برحسب فرم وحالت نشستن عرویک نصب می کنند. در موزه ی صنایع دستی معاصر ایران و موزه ی مردم شناسی، نمونه هایی از این عروسک ها که نماینگر اقوام مختلف ایرانی با پوشش مخصوص آن ها است موجود است.

مجسمه های مومی

مجسمه های مومی

روش نگهداری آن حفاظت از حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید و اشیای نوک تیز و برنده است. استادان ارجمند و نشاط در این رشته شاخص است.

منبع: کتاب هنرهای سنتی ایران در یک نگاه

مولفان:دکتر یاوری،مهندس عرفانی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *