لباس کردی زنانه

ادامه اجزای لباس کردی زنانه

ادامه اجزای لباس کردی زنانه

در مقاله قبلی بخشی از اجزای لباس کردی زنانه را بیان کردیم.در این مقاله سایر اجزای لباس کردی زنانه برای علاقه مندان به لباس محلی اقوام ایرانی گفته می شود.

لباس کردی زنانه

لباس کردی زنانه

قبا:

قبای بانوان کرد در استان کردستان همچون پیراهن آنان تمام قد تا به پشتت پا است و بر روی پیراهن پوشیده می شود. این نوع قبا در پایین دارای جیب بوده و در طرفین پایین دامن چاک دارد و در محل اتصال یقه، دکمه و قیطانی دوخته اند که یقه را به هم می پیوندد و البته جز این، دکمه دیگری در قبا مشاهده نمی شود. برش بر قبا، طوری است که در حالت پوشیده و ایستاده، همیشه از هم دور می ماند. جنس پارچه ی این قبا از زری و گلدار بوده و رنگ آن نیز اغلب متنوع است.

لباس کردی زنانه

لباس کردی زنانه

یل:

بانوان کرد استان کردستان، گاهی هم از یل یا کت استفاده می کنند.

دستمال سه گوش زینتی:

این نوع دستمال با استفاده از پارچه ای از جنس توری و به رنگ های مختلف و به صورت سه گوش دوخته می شود که روی آن را با نقوش هندسی (و با نح طلایی) تزیین می کنند. این نوع دستمال بر روی شانه و بازوی راست یا چپ افکنده می شود و انتهای دو گوشه را نیز با یک دور به دور گردن می پیچیند، در پشت گردن گل گره می زنند.

لباس کردی زنانه

لباس کردی زنانه

عمامه:

عمامه ی بانوان کردستان از دو قسمت به شرح ذیل تشکیل شده است:

کلاهی کوتاه با کلگی مسطح و پولک دوزی شده.

مقداری پارچه ی مشکی مشکی لوله شده که بر دوره یا بدنه ی کلاه بر روی هم جمع شده و با سنجاق های بلند ته گرد به هم می پیوندد و دنباله ای پارچه ای در پشت سر، از آن می آویزند. قابل ذکر است که این نوع عمامه، امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و زنان کرد به طور عمده از دستمال های مشهور به کلاغه ای یا کلاقه ای استفاده می کنند.

لباس کردی زنانه

لباس کردی زنانه

روسری:

این نوع روسری (که بر روی عمامه و دوش افکنده می شود) از جنس پارچه های توری انتخاب و به وسیله ی پولک های ریزفلزی پولک دوزی می شود.

سربند: سربند معمولا از پارچه های ابریشمی (کلاغی) با زمینه ی سیاه و گل های زرد و سفید تشکیل می شود که البته طرز بستن آن بر سر، بستگی به سلیقه بانوان دارد.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *