لباس محلی ایرانی

لباس های محلی ایران متنوع ترین در طرح و رنگ

لباس های محلی ایران متنوع ترین در طرح و رنگ

یکی از صنایع‌دستی تزیینی_کاربردی ایران لباس های محلی نام دارد. شاید به‌جرئت بتوان گفت که هیچ کشوری به‌اندازه‌ی ایران از این‌همه تنوع در طرح و رنگ در دوخت لباس های محلی برخوردار نیست و این شاید به‌واسطه‌ی تنوع قومی است که در ایران وجود دارد.

لباس های محلی گیلان

لباس های محلی گیلان

پس از گذشت قرن ها و با پیشرفت صنایع ماشینی، هنوز هم وقتی به روستا ها و حتی مراکز برخی از استان ها مراجعه کنیم، می‌توانیم لباس های محلی را بر تن اهالی روستا و خصوصاً عشایر مشاهده می‌کنیم.

لباس های محلی قشقایی

لباس های محلی قشقایی

در بسیاری از روستا ها تمامی مراحل تهیه‌ی لباس از ریسیدن الیاف (پشم، پنبه و ابریشم)، رنگرزی الیاف، بافت پارچه، دوخت لباس و انجام انواع رودوزی‌ها و تزیینات (ازجمله سکه دوزی، پولک‌دوزی، سرمه‌دوزی و سنگ دوزی و…) بر روی لباس توسط خود آن ها صورت می‌گیرد.

لباس های محلی شیراز

لباس های محلی شیراز

لباس‌های محلی ایران دارای قطعات فراوانی است، بدین معنی که هر دست لباس معمولاً دارای دو یا سه نوع سرپوش، پیراهن، جبه، لچک، کلیچه، جلیقه، کت، شال کمر، دامن (برای زنان)، شلوار، پای‌پوش و … است.

بدیهی است مواد اولیه‌ی مصرف‌شده و نوع رودوزی ها بستگی به شأن و مقام شخص دارد و به فراخور شان اجتماعی و علی‌الخصوص قدرت اقتصادی خانوار ها متفاوت است. ابزار کار و مواد اولیه‌ی آن نیز چرخ‌خیاطی، سوزن، انگشتانه، پارچه های مختلف و مجوق و سرمه است.

لباس محلی آذری

لباس محلی آذری

لباس‌های محلی بختیاری‌ها هنوز هم از همان شکل و محتوای البسه‌ی قدیم تبعیت می‌کند و شاید بتوان ادعا کرد که یکی از محصولات دست‌نخورده است که تحت تأثیر مد قرار نگرفته و توانسته تا حد زیادی هویت خود را حفظ کند. حرکت زنان بختیاری با آن لباس های رنگارنگ و قشنگ در دشت های زیبای بی‌شباهت به خرامیدن پروانه ها در دامان طبیعت نیست.

منبع :کتاب هنرهای سنتی ایران

مولفان:دکتر یاوری،مهندس عرفانی

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *