صنایع دستی فیروز کوه

فیروزکوه سرزمین آباد هنرمندان معرق گندم

فیروزکوه سرزمین آباد هنرمندان معرق گندم

فيروزكوه يكي از شهرستان هاي استان تهران است. فیروزکوه از شمال به بخش سواد كوه از استان مازندران، از خاور به مهدي شهر از استان سمنان، از باختر به شهرستان دماوند و از جنوب به استان سمنان محدود مي شود.

تنگه واشی فیروزکوه

تنگه واشی فیروزکوه

از جاهای دیدنی این شهرستان می توان به آبشار تنگه واشی، آبشار شورآب، تپه تاریخی میر اشکار، خانه تاریخی مزدران، امامزاده عسگری شهرآباد، پل رضا شاهی، تچه باستانی سر تپه یا کله منار، امامزاده احمد و محمد طارس، قلعه لاجورد، سرح قلعه روستای سرانزا، رباط شاه عباس امین آباد، کاروانسرای گدوک، قلعه فیروزکوه، قلعه باباریش، چشمه دریابک، برج دیده بانی مزداران، امامزاده اسماعیل، روستای لزور، گورهای اشکانی، حبله رود، غار پلنگ، چشمه آب معدنی خمده و… اشاره نمود.

دوغ محلی

دوغ محلی

صنایع دستی و سوغات فیروزکوه عبارت‌اند از: گلیم و گبه بافی، انواع بافتنی های سنتی، معرق چوب، معرق ساقه گندم، منبت چوب، گردو، قیسی، فندق، بادام و بادام‌زمینی، عسل و شاه انگبین، رب آلوچه، لواشك، آلوچه محلی، دوغ محلی، نان گلاج و …

صنایع دستی فیروزکوه:

گبه

گبه

گبه بافی:

بافت گبه شبيه به بافت قالي مي باشد ولي تفاوت آن در تعداد پودهاي نازك، رنگ، طرح و ابعاد آن مي باشد. در بافت گبه تعداد پودهاي نازك به ۲ الي ۱۳ پود مي رسد، اما به جهت اينكه پُرزها بلند گرفته مي شوند، ديده نمي شوند. تفاوت ديگر در رنگ بندي و طرح آن مي باشد كه در بافت گبه، حاشيه ونقوش طبق اصول متداول قالي بافي بافته نمي شوند. ممكن است گبه اي حاشيه نداشته باشد و يا نقوش آن قرينه نباشد.

معرق با ساقه گندم

معرق با ساقه گندم

معرق گندم:

معرق ساقه گندم هنری است که در طول این سال های اخیر در بین معرق های دیگر توانسته جایگاه خود را پیدا و حفظ کند. در این نوع معرق از ساقه های گندم برای کار استفاده می شود که هم قابلیت انعطاف پذیری و شکل گیری دارد و هم از درخشش خاصی بر خوردار است.

منبت کاری فیروزکوه

منبت کاری فیروزکوه

منبت کاری با چوب:

منبت کاری با چوب یکی از ظریف ترین صنایع دستی است که تلفیقی از هنر و حوصله هنرمندانی است که با مواد اولیه ی ارزان و ساده، محصولاتی با ارزش خلق می کنند، هنرمندانی که با چند قلم و اسکنه ای فلزی ذهنیات خود را با خطوط کوفی، نقوش اسلیمی، ختایی و گل و مرغ و … روی چوب کنده کاری می کنند. منبت کاری هنری است مشتمل بر حکاکی و کنده کاری بر روی چوب. این هنر دستی نماد احساس، ادراک، اندیشه و خلاقیت هنرمندان که با ذوق و سلیقه سرشار، اثر هنری را ابداع می کنند.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *