صنایع دستی کهنوج

کهنوج سرزمین شیرین خرما و حصیر

کهنوج سرزمین شیرین خرما و حصیر

شهرستان کهنوج از جمله شهرستان های جنوب استان کرمان است که از شمال به شهرستان جیرفت، بافت و عنبرآباد، از شمال شرقی به شهرستان بم، از شرق به استان سیستان و بلوچستان و شهرستان رودبار، از جنوب به شهرستان منوجان و از غرب به استان هرمزگان محدود است.

جاهای دیدنی کهنوج

جاهای دیدنی کهنوج

از جاهای دیدنی کهنوج می توان به قلعه میش پدام، آبشار زرچین، مجتمع نازدشت، آبگرم چالگان، زیارت بی بی طیبه، منطقه حقاظت شده مهروئیه، تنگ زرچین، درگز، زیارت دیوان مراد، زیارت شیث، قلعه گلاشگرد، تنگ آبشوئیه، نقش نگاره تنگ موردان، جنگل کنار عشقی، گرگ سلیمانی، زران، گیشکندر، نخلستان های بارگاه، منطقه آب باریک، روستای دهکهان و. اشاره نمود.

خرمای کهنوج

خرمای کهنوج

صنایع دستی و سوغات کهنوج عبارتند از:

حصیربافی، درزیر، سوت، پریگ، سواس، پی لک، هندوانه، خیار، خرما، رطب و…

حصیر بافی

حصیر بافی

حصیربافی: حصیر را از برگهای خرما درست می کنند بدین شکل که برگهای خرما را جمع می کنند و خشک می کنند سپس آنها را اب می زنند و حصیر می بافند که در خانه های روستا هم هنوز وجود دارد.

درزیر: دَرَزیر در واقع شبیه سبدهای کوچک امروزی است، در دَرَزیر خرما و رطب تازه می ریزند و آن را سوغاتی از روستا به جاهای دور می برند، طریقه بافتن آن هم به این شکل بود که ساقه خرما را می بریدند بدون آنکه برگهای خرما را از آن جدا کنند در ابعاد کوچ درست می کردند.

سوت

سوت

سوَت: سوت را از برگهای خرما در ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ درست می کردند. از سوت هنگامی که درختان نخل خرما می شدند برای تکاندن خوشه های خرما در آنها استفاده می کردند.

پریگ خرما

پریگ خرما

پریگ: پریگ را هم از برگهای درخت خرما درست می کردند و خرما را در آن می گذاشتند تا در زمستان سال آینده از آن استفاده نمایند.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *