فیروزه تراشی نیشابور

نیشابور شهر فیروزه‌ای ایران زمین

نیشابور شهر فیروزه‌ای ایران زمین

شهرستان نیشابور از شمال به رشته‌کوه بینالود و شهرستان قوچان، از مغرب به شهرستان اسفراین و شهرستان سبزوار، از جنوب به شهرستان کاشمر و تربت‌حیدریه و از شرق به شهرستان مشهد محدود است.

نیشابور

نیشابور

از جاهای دیدنی نیشابور می‌توان به آبشار گرینه، روستای بوژان، شادیاخ، دره هفت غار، افلاک نمای خیام، آبشار کیمشاه، رودخانه نشیب، دهکده چوبی، بقایای شهر کهن، روستای ییلاقی دیزباد، روستای خرو علیا، موزه های رباط شاه‌عباسی، باغ و امارت امین الاسلامی، گنبدهای شه میر، مسجد جامع، آرامگاه خیام، آرامگاه عطار نیشابوری و …

نیشابور

نیشابور

صنایع‌دستی و سوغات نیشابور عبارت‌اند از: سفالگری، قالی‌بافی، فیروزه‌تراشی، کاشی‌کاری، نمدمالی، فرت بافی، پارچه‌بافی، قلمدان سازی، عسل، شاخه نبات زعفرانی، انواع آب‌نبات، سوهان کنجدی، شربت ریواس، پولکی بادام‌سوخته، آلو بخارایی، سبزی خشک، زعفران، قرابیه و.

صنایع‌دستی نیشابور:

فیروزه تراشی

فیروزه تراشی

فیروزه‌تراشی:

شهر نیشابور که به شهر فیروزه شهرت دارد، دارای معادن ارزشمندی از فیروزه هست که از قرن‌ها پیش مورد بهره‌برداری قرارگرفته‌اند. فیروزه‌تراشی یکی از حرفه‌های قدیمی در استان خراسان است. تراش فیروزه به اشکال پیکانی و مسطح ازجمله تراش‌هایی است که طرفداران فراوان دارد. فیروزه یکی از سوغاتی‌های مهم استان خراسان است و بازار مطلوبی نه‌تنها در استان، بلکه در سطح کشور دارد.

فرت بافی

فرت بافی

فرت بافی:

به رشته‌ی پارچه‌بافی در اصطلاح محلی فرت بافی گفته می‌شود و مواد اولیه آن پنبه ونخ پنبه‌ای، نخ ابریشم، کرکی و کاموا است. پارچه های ابریشمی به رنگ های مختلف و بسیار ریزبافت بوده و از آن برای تهیه لباس زنانه استفاده می‌شده است. اصولاً این هنر توسط زنان صورت می‌گیرد.

قلمدان سازی

قلمدان سازی

قلمدان سازی:

قلمدان جعبه مانندی است از جنس چوب٬ مقوا یا پاپیه ماشه که برای نگهداری قلم‌های مخصوص خوشنویسی و دیگر ابزار کتابت به کار می‌رود. معمولاً قلمدان از دو بخش تشکیل می‌شود «بخش داخلی» که مانند جعبه سرگشاده و بدون در است و بخش بیرونی یا «روپوش قلمدان» که بخش داخلی را مانند غلاف دربر گرفته و جعبه گونه‌ای است از مقوا یا چوب ِ مکعبِ استوانه شکلِ میان‌تهی. روی قلمدان را با نقش‌های گوناگون از نقوش گیاهی و هندس و اشکال آدمیان، پرندگان و یا جانوران منقش می‌سازند.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *