میناب شهر گلابتون دوزی

میناب سرزمین گرم گلابتون دوزی

میناب سرزمین گرم گلابتون دوزی

میناب از سمت شمال شمال خاوری به شهرستان کهنوج (استان کرمان)از جنوب و جنوب خاوری به شهرستان جاسک و تنگه هرمز و از باختر به شهرستان بندرعباس محدود می‌شود آب هوای شهرستان میناب از نوع صحرائی است که در مناطق کوهستانی گرم و خشک و در مناطق جلگه‌ای گرم و مرطوب هست.

میناب

میناب

جاهای دیدنی میناب عبارت‌اند از:پنجشنبه‌بازار،قلعه هزاره،رودخانه میناب،رودخانه جگین،سد استقلال،جنگل حرا،قلعه سیریک،قلعه کردر،قلعه شاداب،قلعه گرازو،قلعه گور بند،معبد عشاق روستای کروک،جنگل چندل خور آذینی،باغات انبه،ساحل کوهستک،آب انبار شیرین و فرهاد،چشمه های گیو،نودر و..

میناب

میناب

سوغات و صنایع‌دستی این شهرستان عبارت‌اند از:لنگ بافی،چادرشب بافی،گلابتون دوزی،سفالگری،حصیربافی،زردوزی،خوس دوزی،بادله دوزی،سوزن‌دوزی،قالی‌بافی،خرسک بافی،شیریکی پیچ،چادرشب بافی،چنته بافی،صنایع‌دستی دریایی و …

گلابتون دوزی

گلابتون دوزی

صنایع دستی میناب:

گلابتون دوزی:

گلابتون دوزی نوعی رودوزی سنتی است که با نخ «گلابتون» انجام می‌شود. جنس این نخ طبیعی و دارای روکش فلزی زرد یا سفید است. از این نخ با کمک قلاب، نقوش متنوعی را روی پارچه می‌دوزند. گلابتون دوزی غالباً روی لباس، یقه، پیراهن، آستین و لبه‌ی آستین انجام می‌شود.

بادله دوزی

بادله دوزی

بادله دوزی:

بادله دوزی يا “تلی بافی” عبارت است از به هم پيوستن چند نوع زری با يکديگر به صورتی که زری بزرگ در وسط و زری های کوچک در اطراف قرار می‌گیرند. بادله به شکل نوارهايی با پهنای ۱۵ سانتيمتر توليد می‌شود که معمولاً برای لبه شلوارهای زنانه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

خرسک بافی

خرسک بافی

خرسک بافی:

خرسک عبارت است از بافت نوعی فرش با پرزهای بلند و درشت‌بافت که بافت آن بارنگ‌های بسيار محدود انجام می‌شود. در بافت سنتی آن از رنگ طبيعی پشم استفاده می‌شده است. پرز، تاروپود کلفت آن از پشم است و از پود رو استفاده نمی‌شود. در قديم از آن به‌عنوان روانداز استفاده می‌کرده‌اند.

 

صنایع دستی دریایی

صنایع دستی دریایی

صنایع‌دستی دریایی:

همه‌ساله به هنگام جزر و مد دريا، مقادير متشابهی از انواع صدف ها، حلزون ها و بقايای آبزيان خلیج‌فارس در سواحل جزاير متعدد اين خليج (کيش، ابوموسی، لارک، قشم، هرمز و …) می‌ریزد که توسط اهالی بومی جمع‌آوری‌شده و توسط افراد باذوق از آن‌ها تابلو، مجسمه ها و اشياء گوناگونی توليد می‌شود. مواد اوليه مصرفی شامل پوسته حلزون ها، صدف ها، استخوان ماهی، گوش‌ماهی و مرجان است و برای اتصال قطعات انتخاب‌شده از چسب بی‌رنگ استفاده می‌کنند.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *