صنایع دستی مسجد سلیمان

مسجد سلیمان سرزمین نفت خیز با هنر قفل سازی

مسجد سلیمان سرزمین نفت خیز با هنر قفل سازی

مسجد سليمان يا پارسوماش شهري است تاريخي که در ميان کوه‌هاي زاگرس در استان خوزستان واقع شده است. مسجد سلیمان از شمال غرب به شهرستان شوشتر، از شمال تقريبأ به بخش لالي، از جنوب شرق به شهرستان ايذه و از جنوب غرب به شهر اهواز ارتباط دارد. ساکنانمسجد سلیمان را طوايف مختلفي از قوم بختياري تشکيل مي‌دهند ولي با کشف نفت در منطقه افراد ديگري از ساير مناطق بختياري بمنظور کسب و کار به اين شهر آمده و رفته رفته بصورت دايم در اين شهر ساکن شدند.

مسجد سلیمان

مسجد سلیمان

از مناطق دیدنی مسجد سلیمان می توان به آتشکده جاویدا، دشت گلگیر، منطقه شکار ممنوع شو ولندر، دشت شیمبار، کلگه زرین، قبرستان ارمنستانی ها، سد شهید عباسپور، موزه نفت، معبد سر مسجد، سد مسجد سلیمان، جزیره سد، رود و دشت شیمبار، منطقه گدار لندر، پل نگین، منطقه کولرشاپ، پیر بابا زاهد، برد نشانده، شهر بنه وار و… اشاره نمود.

سوغاتی

سوغاتی

صنایع دستی مسجد سلیمان:

صنایع دستی و سوغات مسجد سلیمان عبارت‌اند از: جاجیم بافی، موج بافی، چوقا، نمد مالی، کلاه مالی، گیوه دوزی، قفل سازی، خرما، شیره، دوشاب و…

نمد مالی

نمد مالی

نمد مالی:

نمد مالی از ابتدایی ترین شیوه های نساجی است که بشر به آن دست یافته است. ماده اولیه آن از پشم است که در اثر رطوبت و فشار در هم تنیده شده و نوعی منسوج را به وجود می آورد. استحکام، انعطاف پذیری و ارزان و در دسترس بودن مواد اولیه از مزایای آن محسوب می شود ابزارکار برای تهیه نمد ساده و ارزان است و نمد مالان مزد اندکی برای تولید آن دریافت می کنند. مجموعه این عوامل باعث شده است که نمد منسوجی ارزان و قابل دسترس باشد. حتی زمانی که صرف تولید نمد می شود کوتاه است.

قفل سازی

قفل سازی

قفل سازی:

قفل سازی در چالشتر از شهرهای استان چهار محال بختیاری از دیر باز رواج داشته است. قفل سازان چالشتری این حرفه را از پدران خود آموخته اند و می شود گفت که شغلی ارثی است. ساخت آن به این شکل است که ابتدا تنه قفل که حاوی دستگاه قفل است ساخته می شود و سپس زبانه آن را که از حلقه در یا جعبه آن می گذرد جوش می دهند و سوراخ قفل را با مته کمانی حفر می کنند. سپس کار سوهان زدن رویه قفل و حلقه را انجام می دهند که نیاز به ظرافت خاصی دارد و در آخر تمام قفل را پرداخت می کنند.

جاجیم بافی

جاجیم بافی

جاجیم بافی:

یکی دیگر از دست بافتهایی که در زندگی بختیاریها مورد استفاده قرار می گیرد جاجیم است که به شکل نوارهایی باریک به عرض ۱۸ تا ۳۵ سانتیمتر و طول ۲۰ تا ۲۵ متر تماماً از پشم بافته می شود. پس از بافت، آن را به قطعاتی با طول مناسب تقسیم می کنند و از پهلو به یکدیگر می دوزند، در نتیجه سطح یکپارچه ای حاصل می شود که به مصرف روانداز (تهیه لحاف) می رسد.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *