زابل

زابل سرزمینی گرم با هنر سوزن دوزی

زابل سرزمینی گرم با هنر سوزن دوزی

زابل در ضلع شمال شرقی استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.شهرستان زابل از شمال به شهرستان نیمروز،از شرق به شهرستان هیرمند واز جنوب به شهرستان های هامون و زهک و از غرب به شهرستان هامون محدود می شود.

شهر سوخته زابل

شهر سوخته زابل

جاهای دیدنی زابل عبارت ‌اند از:روستای تاریخی قلعه نو،منطقه محافظت شده هامون،منطقه شکار ممنوع مک سرخ،جنگل شیله،مجتمع بقیه الله،گمرک بلژیکی ها،کاروانسرای فرنگی،آسیاب های بادی،بانک ایران و انگلیس،موزه شهر سوخته،موزه مردم شناسی،دریاچه چاه نیمه،قلعه سه کوهه،قلعه رامرود،زاهدان کهنه،دهانه غلامان،قلعه رستم و…

کلوچه زابلی

کلوچه زابلی

از صنایع دستی و سوغاتی های زابل می‌توان به گلیم بافی،قالی بافی،سوزن دوزی،حصیربافی،پشتی،توتن(بلم )سازی،تولید ابزار آلات موسیقی،آبگوشت زابلی،تنوری،کلوچه زابلی،اوجیزک،کشک زرد،نان محلی و ….

صنایع دستی زابل:

گلیم زابل

گلیم زابل

گلیم:

بلوچ ها به دلیل شرایط اقلیمی همیشه با طبیعت در پیکارند و همواره آرزوی برخورداری از منابع فراوان آب و مرغزار را در بافت های خود بیان کرده اند. معمولا سرتاسر گلیم بلوچ از بافت راه راه شکل گرفته که در هر ردیف آن نقوش متفاوت از طرح و رنگ به چشم می خورد. رنگ های تیره مانند قهوه ای، قرمز تیره، شتری و آبی سیر و رنگ های روشن مثل سبز، زرد، قرمز مشخصه طرح های بلوچ اند.

سوزن دوزی بلوچی

سوزن دوزی بلوچی

سوزن دوزی:

سوزن‌دوزی يا نخ‌دوزي يا گل‌دوزي يکي از روش‌هاي ديرينه آرايش جامه است، در غرب ايران، قطعاتي از منسوجات سوزن‌دوزي شده با نقش‌هاي پيچيده که تاريخ ساخت آن‌ها به شش هزار سال پيش از ميلاد مسيح مي‌رسد، پيدا شده است. دست‌دوخته‌ها به‌جز جنبه تزييني و شناسنامه‌اي، در بعضي اوقات به‌خاطر عقايد مذهبي بر روي کلاه يا پوشاک جلوه‌گري مي‌کرده است. در قبل از اسلام به‌جز جنبه تزييني، جنبه طلسم گونه آن نيز مطرح بوده است. در بيش‌تر نقاشي‌ها يا نقش برجسته‌ها، طرح‌هايي بر روي لباس‌ها منقوش شده است. جامه‌هاي روي نقش برجسته‌هاي پيش از اسلام حکايت از رواج سوزن‌دوزي در آن زمان دارد.

حصیربافی نخل

حصیربافی نخل

حصیر بافی:

هنرحصیربافی شاهکار دستان هنرمند زنان بلوچی‌است که هنرمندانه درشهرستان نیکشهر از برگ درختان داز (نوعی نخل خرمای وحشی) این اثر هنری را خلق می‌کنند.هنر حصیربافی در سیتان وبلوچستان قدمتی به اندازه تاریخ این قوم دارد، این هنر سینه به سینه توسط شیر زنان و مردان به نسل‌ها منتقل شده است .استقبال بازارهای داخلی و خارجی از هنر حصیربافی بلوچستان که متاسفانه به صورت غیرقانونی خرید و فروش می‌شود،حکایت از جذابیت این هنر بی‌بدیل در نزد اقوام مختلف است .

 

.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *