صنایع دستی دماوند

دماوند شهر حوله بافی بر قله ای سفید

دماوند شهر حوله بافی بر قله ای سفید

شهر دماوند ، منطقه ايي كوهستاني در قسمت جنوبي سلسله جبال البرز مركزي و در قسمت شمال شرقي است. دماوند از شمال به لاريجان و شهرستان آمل، سوادكوه و قائم شهر، از جنوب و جنوب شرقي به گرمسار، ورامين و از شرق به شهرستان فيروزكوه و از غرب به تجريش، شميران و لواسانات محدود مي شود.

دماوند

دماوند

از جاهای دیدنی دماوند می توان به آبشار جنگلک،آبشار برف تنگه لار،مسجد جامع دماوند،مقبره شیخ شبلی،چشمه تیزآب،دریاچه تار،چشمه اعلا،امامزاده عبدالله و خلیل الله و … اشاره نمود.

سوغات دماوند

سوغات دماوند

سوغات و صنایع دستی دماوند عبارتند از:

جاجیم، نمد، پارچه های نخی، روتختی، حوله، سفره، گیوه، منبت، معرق ، توتک، حلوا لوز، حلواهای دیگر، نان محلی، آبنبات کیلان ،عسل، گردو، سیب درختی، هلو، گیلاس، گل و …

جاجیم بافی

جاجیم بافی

جاجیم:

جاجیم گونه‌ای زیرانداز دورویه است. جاجیم دست‌بافی است از پارچهٔ کلفت شبیه به پِلاس که از پلاس نازک‌تر است و آن را از نخ‌های رنگین و ظریف پشمی یا پنبه‌ای یا آمیزه‌ای از این دو می‌بافند. جاجیم‌ها پرز ندازند و می‌توان از هر دو روی آن استفاده کرد. کوچ‌گردان از آن بهرهٔ زیادی می‌گیرند و کاربرد آن به عنوان روانداز و محافظ سرما است.

حوله بافی

حوله بافی

حوله بافي

حوله بافي نوعي فرآورده نساجي سنتي است که به کمک دستگاه بافندگي چهار وردي توليد ميشود. ازجمله خصوصيات اين رشته از صنايع دستي اين است، که اولا کليهي مراحل سهگانهبافندگي (ايجاد دهنهکار،پودگذاري و دفتين زدن) با حرکات دست و پا انجام ميشود. ثانيا امکان استفاده از پودهاي رنگي به ميزان نامحدود و همچنين تنوع طرح بافت با در اختيار داشتن و کنترل حرکات وردها ميسر ميشود.

نمد مالی

نمد مالی

نمد:

نمَد نوعی بافته سنّتی زیراندازی است که با پشم تولید می‌شود. در فرانسه به آن فوتر می‌گویند. برای تهیه نمد (نمدمالی) عمل بافتن انجام نمی‌شود بلکه با ایجاد فشار و رطوبت و حرارت، موجب درهم‌رفتن الیاف پشمی می‌شوند. دو خاصیت جعدیابی و پوسته‌ای شدن پشم امکان تولید نمد را فراهم می‌کنند. پشمی که برای تولید نمد به کار می‌رود پشم بهاره گوسفند با الیاف بلند است. از صابون و زرده تخم‌مرغ نیز می‌توان برای بهتر شدن کیفیت کار استفاده کرد. مقدار پشمی که برای هرمترمربع نمد لازم است با مقدار پشم لازم برای تولید قالی برابر است اما چون زمان تولید نمد بسیار کوتاه‌تر است (حدود یک روز) قیمت آن پایین است.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *