صنایع دستی دامغان

دامغان شهر پسته خندان که خاستگاه چاپ قلمکار است

دامغان شهر پسته خندان که خاستگاه چاپ قلمکار است

دامغان یکی از شهرستان های سمنان است.دامغان از شمال به سلسله جبال البرز، از مشرق به شهرستان شاهرود، از جنوب به کویر مرکزی ایران و استان اصفهان، از مغرب به شهرستان سمنان محدود است.

جاهای دیدنی دامغان

جاهای دیدنی دامغان

از جاهای دیدنی دامغان می توان به غار چاه دیو، آبشار پیر خوشتر، آتشکده دروار، روستای نمکه، برج چهل دختر، تنگه دروار، تنگه زندان، منطقه انگورستانی، ساختمان فتحعلی شاه، مقبره شاهرخ تیموری، امامزاده محمد، غار شیربند، دیوار بارو، خانه لطفی، تپه حصار، بازار، آبشار نسروا، کویر ملی، ساختمان آغا محمد خان، دژگردکوه و. اشاره کرد.

سوغات دامغان

سوغات دامغان

صنایع دستی و سوغات دامغان :

گلیم بافی، معرق، قلمکار، سفال، سرامیک، پسته خندان، انار، انجیر و …

سرامیک سازی

سرامیک سازی

سرامیک سازی:

یکی از صنایع دستی تزیینی_کاربردی ایران سرامیک نام دارد. به فرآورده هایی که به طور عمده با خاک های اولیه تهیه شده، سپس در کوره پخته شده و لعاب خورده و دوباره به کوره برودسرامیک می‌گویند. خاک های اولیه خاک هایی است که از بدو پیدایش در مکان خود ثابت مانده است و از جایی به جایی دیگر منتقل نشده است و لذا دارای خلوص بیشتر و چسبندگی کمتری است برای پخت به درجه ی حرارت حدود ۱۲۰۰ درجه ی سانتیگراد نیاز دارد. مشهورترین این نوع خاک ها: خاک سفید (گل چینی) و خاک استون ور است. (خاک سفید، ترکیبی است از کائولین+کوارتز++سیلیس)

گلیم بافی

گلیم بافی

گلیم بافی:

با آن که قدمت بافت فرش و گلیم چندان کم تر از تاريخ سفال گري نيست و به عصر مفرغ مي رسد، ولي به دليل خلل پذير بودن پشم و اين که در رطوبت وخاک مي پوسد، حفاری‌های باستان شناسي هرگز نتوانسته ما را در يافتن نمونه هاي بسيار کهن این میراث فرهنگی ياري دهد. بنابراين در مقابل قالي بافي که سند آن دست کم به سه هزار وپانصد سال پيش مي رسد سند محکمي از سابقه تاريخ بافت گليم در دسترس نيست؛ اما به دليل شيوه بافت احتمالا بيش از بافت قالي سابقه دارد وبه مردمان آسياي مرکزي نسبت داده مي شود.

چاپ قلمکار

چاپ قلمکار

چاپ قلمکار:

نوعی چاپ سنتی است که با قالب های چوبی برجسته روی پارچه های بافته شده پیاده می شود. خاستگاه این صنعت شهرستان دامغان است. محصولات این صنعت نظیر پرده، سفره و انواع رو میزی برای صدور به خارج از کشور تهیه می شوند.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *