مسگری

تفرش دیار مسگران و آهنگران

تفرش دیار مسگران و آهنگران

شهرستان تفرش در استان مرکزی، در جنوب غربی تهران و در شمال اراک واقع‌شده است. شهرهای قم در شرق و ساوه در شمال و همدان در غرب آن قرار دارند. قدمت سکونت درتفرش با توجه به مدارک موجود به چندین هزار سال می‌رسد. از روی قدمت بناهایی که بعدازظهوراسلام، اما توسط معماران و به نیاز زرتشتیان ساخته‌شده است، این نتیجه گرفته می شودکه تاسالهاپس ازظهوراسلام مردم این منطقه همچنان به اعتقادات زرتشتی خودپایبندبودند.

تفرش

تفرش

از جاهای دیدنی تفرش می‌توان به آبشار قطره باران، روستای خانک، روستای طاد، آب‌انبار بلور، چشمه آب‌معدنی گراو، امامزاده ابوالعلی مهدی (ع)، مسجد جامع شش ناو، غار امجک، مقبره پرفسور حسابی، آرامگاه میر علام تفرشی، مسجدجامع فم، تکیهٔ زاغرم، قلعه مراد سلطان، بقعهٔ آقا مؤمن تفرشی، آب‌انبار مشهد، چشمه آب قلک، قنات کوهین، قنات استریه وكوه كناربر، قنات آسیابه، آتشکده‏ روستای کبوران (چهارطاقی)، دره چندلان، دره‌ی مرسك و … می‌توان نام برد.

صنایع دستی تفرش

صنایع دستی تفرش

صنایع دستی تفرش:

صنایع‌دستی و سوغاتی های تفرش عبارت‌اند از: آهنگری، گیوه‌دوزی، قالی‌بافی، گلیم‌بافی، مسگری، تفرشی دوزی یا درویشی دوزی، منبت‌کاری، معرق، تنور سازی، گردو، بادام، عسل، لبنیات، نان قندی، شیرینی‌های خانگی و… .

آهنگری

آهنگری

آهنگری:

کاربر فلز توسط پتک‌کاری یا پرس‌کاری و درآوردن آن به یک‌شکل مفید است. آهنگری از قدیمی‌ترین هنرهای فلزکاری است و منشان آن به زمان‌های بسیار دور بازمی‌گردد. در این فرآیند نیروهای بزرگی به کار گرفته می‌شود و لوازم کار اغلب بسیار سنگین هستند. اکثر عملیات آهنگری به‌صورت گرم اجرا می‌شوند، اما فلزات ویژه‌ای هم هستند که می‌توانند به‌صورت سرد آهنگری شوند.

تفرشی دوزی

تفرشی دوزی

تفرشی دوزی:

تفرشی دوزی یا درویشی دوزی یکی از رودوزی‌های سنتی است که عمده تولیدات آن مربوط به شهرستان تفرش می‌شود. تفرشی دوزی فن ساده‌ای دارد و به‌صورت دوخت در حاشیه‌های پهن پارچه ایجاد می‌شود. این نوع دوخت شباهت زیادی به چشمه‌دوزی دارد، با این تفاوت که کشش نخ نسبت به چشمه‌دوزی کمتر است. ابزار دوخت شامل نخ رنگی، سوزن، کاغذ طرح و پارچه زمینه کار است.

گیوه دوزی

گیوه دوزی

گیوه‌بافی:

گیوه این پای‌افزار کهن از قدیمی‌ترین صنایع‌دستی این مرزوبوم به شمار می‌آید. در مورد تکامل این هنر صنعت متأسفانه اطلاعات کمی در دسترس هست. البلخی تاریخ‌نویس معروف در سال ۱۱۰۵ میلادی متذکر می‌شود که غندیجان (جمیله امروز) در فارس در صنعت گیوه‌بافی مشهور بوده و در سال ۱۳۴۰ میلادی که مستوفی جغرافی نگار ازآنجا بازدید کرده می‌نویسد که پیشه گیوه‌بافی در اوج تکامل بوده است.

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *