صنایع دستی بانه

بانه سرزمین کرد نشینان کردی دوز

بانه سرزمین کرد نشینان کردی دوز

شهرستان بانه در منطقه اي كوهستاني وجنگلي در غرب استان كردستان واقع شده است. اين شهرستان از شمال به ارتفاعات گورگ واز شرق به خور خوره واز غرب به جلگه منطقه شلير وقزلجه واز جنوب به ارتفاعات بين دره شلير و بانه محدود مي شود.

بانه

جاهای دیدنی بانه عبارت‌اند از: تفرجگاه نجنه، غار شوی، پارک های کوهستانی دوکانان و پیرمراد، تفرجگاه سورین، دریاچه سد بانه، روستای شوی، روستای نژو، حوضچه پرورش ماهی روستای مجسه، روستای سبدلو و …

سوغات بانه

سوغات بانه

از صنایع دستی و سوغات بانه می توان به معرق کاری، پسک دوزی، شال بافی، کلاش بافی، مجسمه سازی، سنگ تراشی، سفال گری و کردی دوزی، کنجد، بادام سوخته، باسلوق، نان برنجی و… اشاره کرد.

صنایع دستی بانه:

کردی دوزی:

کردی دوزی

کردی دوزی

لباس كردي يكي‌از زيباترين و متنوع ترين و پوشنده‌ترين پوشش‌هايي است كه به نوشته سياحان در سفرنامه‌هايشان در سطح فرهنگ مردم دنيا كم‌نظير است. به طوري‌كه اين لباس در چندين جشنواره مختلف بينالمللي مقام اول را به لحاض پوشش، زيبايي و تنوع طرح را به‌خود اختصاص داده است. تنوع پوشش‌هاي و البسه‌هاي محلي كردي، ملون بودن و اهميت دادن به پوشش توامان با زيبايي و تاثيرات عوامل جويي و جغرافياي در ايجاد اين تنوع ها تاثيرات بسزايي دارد.

شال بافی:

شال بافی

شال بافی

مواد اولیه شال بافی فقط پشم است. بیشتر پشم مورد مصرف در شال از پشم گوسفندان محلی است و کمتر خریداری می شود، چون اکثر بافندگان شال افرادی هستند که خود گله دارنيستند. تار و پود شال که بصورت پارچه بافته می شود از پشم است و پنبه یا مواد دیگر در آن استفاده نمی شود مگر در بافت سیاه چادر که مقداری موی بز به آن اضافه می کنند.

کلاش بافی:

کلاش بافی

کلاش بافی

كلاش پاي افزاري است از ۲ قسمت عمده ه تشكيل شده است:

۱-رويه آن كه با نخ مخصوص با سوزن بافته ميشود واكثرا اين كار را زنان انجام ميدهند.۲- كفه كلاش كه نمايانگر استعداد وخلاقيت ابداع كننده آن است از پارچه وچرم ساخته ميشود اين پاي افزار با توجه به استحكام وكيفيت خارق العاده اي كه دارد مردمان اين منطقه براي كوهپايه ها، مسافرتهاي طولاني درفصل گرم سال استفاده كرده اند چون هم سبك بوده ودر اثر پياده روي طولاني پا درآن عرق نميكند

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *